Úvod » Vzdělávání » Osobnosti

Osobnosti

V nabídce našich webových stránek se setkáváte s rubrikou „Osobnosti“, v níž se budeme věnovat životním příběhům a dílům významných židovských osobností; leckteré z nich již nezaslouženě upadly v zapomenutí.

Július Balász (5. 10. 1901 Budapešť – 29. 10. 1970 Praha)

12. března 2017 - 11:52 od Redakce2

Do skupiny brněnských olympioniků je možné zařadit i Júliuse Balásze, který po skončení II. světové války přijal jméno Baláž. Jeho rodiče pocházeli z Rajce. Z malého města na severu Slovenska se mladá rodina ještě na konci 19. století přestěhovala z důvodu lepších pracovních příležitostí do Budapešti, hlavního města Uherska. Július zde začal s plaveckým sportem u Vojtěcha Komjatiho, který je znám jako zakladatel moderního vodního póla. číst dále »

Nemoc Alzheimerova nebo Fischerova? Velikán vědy Fischer měl tragický osud

5. března 2017 - 21:54 od Redakce

Oskar Fischer

Letos 28. února, uplynulo 75 let od smrti psychiatra a neuropatologa Oskara Fischera – velikána vědy s tragickým osudem.

Řekneme-li Alzheimerova nemoc, nemalá část populace, zvláště té starší, dobře ví, co to znamená: degenerativní onemocnění mozku, které vede k demenci. Pojmenována je podle mnichovského lékaře Aloise Alzheimera, který před 110 lety popsal příznaky této choroby.   číst dále »

Ernst-Arnošt Gottlieb (18. 3. 1893 Brno – 10. 4. 1980 Sao Paulo)

28. února 2017 - 13:11 od Redakce

Pocházel z židovské rodiny, která se hlásila k německé národnosti. Měl dva starší sourozence -bratra Adolfa (*1884) a sestru Alici (*1889). Otec Ignaz Gottlieb byl spolumajitelem továrny na smaltované nádobí Gottlieb und Brauchbar v Brně.

Po absolvování reálného gymnázia studoval na obchodní akademii a potom na Vysoké škole textilní v Leedsu. Tam se seznámil se sportem a mimořádně mu učaroval tenis a veslování. Po svém návratu do vlasti se dobrovolně přihlásil k odvodu, co mu umožnilo vykonávat prezenční službu v Brně, kde sloužil u polního dělostřeleckého pluku č. 6. číst dále »

Židovští sportovci v předválečném Československu

28. února 2017 - 13:05 od Redakce

Peter Bučka, autor knihy Makabi včera a dnes se zabývá  historií židovského sportovního a tělovýchovného  hnutí v Československu od jeho počátků až po současnost. Je to pro něj celoživotním tématem . Jeho archiv obsahuje nejen unikátní snímky z té doby, ale i popis výkonů jednotlivých sportovců. V předválečném Československu mělo sportovní hnutí Makabi velmi silnou členskou základnu a jeho představitelé se aktivně podíleli i na formování jeho mezinárodního směřování.

Rádi bychom vám představili ve čtyřech pokračováních alespoň některé z nich.

Primo Levi

22. února 2017 - 12:31 od Redakce
  1. července 1919 Turín – 11. dubna 1987 Turín

… Být Židem je pro mě otázka identity. Identity, které, abych to upřesnil, se nehodlám vzdát. …

Identita byla však pro Primo Leviho po celý život velmi složitá, cítil se rozpůlen na dvě části, byl spisovatel a chemik, svědek a spisovatel, logické myšlení vědce a střízlivé uvažování v laboratoři se mísilo s impulzivním myšlením citlivého vypravěče, svědka a spisovatele. číst dále »

Arnošt Lustig (21. prosince 1926 Praha – 26. února 2011 Praha)

16. ledna 2017 - 10:10 od Redakce

… ověřil jsem si, že to co jsem zažil, mi lidé nevěří. Zlo je nesdělitelné a nepochopitelné. Pokud to chci někomu sdělit, musím to napsat … (volná interpretace)

Arnošt Lustig patří  mezi nejvýznamnější současné světové spisovatele, humanisty, jejichž životním tématem je holocaust. Jeho tvorba zahrnuje dvě desítky knih a je překládána do světových jazyků. Svůj literární styl opíral o životní zkušenosti a osud. Jeho dílo získalo významná česká i světová uznání a  literární ceny. číst dále »

Roman Jakobson

2. listopadu 2016 - 21:09 od Redakce

foto-roman-jacobsonRoman Osipovič Jakobson (23. října 1896 Moskva, Rusko – 18. července 1982 Boston, USA) byl ruský lingvista, představitel strukturalismu a jeden z nejvýraznějších představitelů lingvistiky 20. století. Před 2. světovou válkou žil v Československu a podílel se na založení Pražského lingvistického kroužku. Po druhé světové válce žil a přednášel v USA. číst dále »

Neufeld, Neufeld, Neufeld ….

22. března 2016 - 16:06 od Redakce

Motto:

Horí ohník, horí na Kráľovej holi.

Ktože ho nakládol? — dvanásti sokoli.

Dvanásti sokoli, sokolovia bieli,

akých ľudské oči viacej nevideli!

Dvanásti sokoli, sokolovia Tatier,

akoby ich bola mala jedna mater

Klasik slovenské poezie Ján Botto (Smrt Jánošíkova) snad promine troufalou výpůjčku jeho veršů. Řeč bude o sokolech jen třech a Dolný Kubín či Žilina nejsou zase tak daleko od Kraľovej holi či Tatier. V následujících řádcích si připomeňme ságu jedné pozoruhodné kantorské rodiny a dynastie – otce a dvou synů Neufeldových. V neposlední řadě i proto, že v letošním roce vzpomínáme nedožité životní jubileum obou synů. číst dále »

160. výročí narození malíře Bedřicha Mayera

26. února 2016 - 16:04 od Redakce

bed__ich_mayer_v_9o__letech_v_herclijiBedřich (Béďa, Peretz) Mayer, původním jménem Friedrich Mayer (5. 3. 1906 – 14. 8. 2002) – izraelský expresionistický malíř českého původu Narodil se v Hodoníně, kde měli Mayerovi hostinec, který založil jejich dědeček. Jeho maminka Amálie přežila Terezín a zemřela v roce 1952 v Hodoníně. Sestra Irena se provdala za Oswalda Glasera, zemřela v roce 1975. Její dcera Gerti (*1920) zahynula v Osvětimi.

Bedřich se učil malovat podle obrazů, které byly vystaveny v hodonínském Domě umění, mnohému se také naučil od německých expresionistů a Maxe Liebermanna. Později se mu stali vzorem Oskar Kokoschka a Marc Chagal. Byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, ale kvůli finančním problémům v rodině už na studium nenastoupil. číst dále »