Úvod » Památky » Památky v Brně » Brněnské vily

Brněnské vily

13476_7dd70feeadVila Löw-Beer

Secesní vilu z roku 1903, která se nachází na ulici Drobného 22, původně vlastnil továrník Moritz Fuhrmann. Autorem stavby je s největší pravděpodobností vídeňský architekt Alexander Neumann.

V roce 1913 celou nemovitost koupil židovský textilní magnát Alfred Löw-Beer, který budovu přestavěl podle projektu vídeňského architekta Rudolfa Baumfelda. Nový majitel věnoval horní část zahrady své dceři Gretě Tugendhatové a zaplatil stavbu věhlasné rodinné vily.

Vilu Löw-Beer v roce 1940 pro potřeby gestapa zkonfiskovali nacisté. Po osvobození nemovitost připadla českému státu.

Další info: www.vilalowbeer.cz

0db2e204010400f5c506620adcd1ae681fd38Vila Tugendhat

Majitelé vily byli židovští manželé Fritz a Greta Tugendhatovi. Rodiče Fritze byli spolumajitelé brněnských vlnařských továren, Greta pocházela z dynastie textilních továrníků Löw-Beer.

Třípodlažní vila se nachází ve svažitém terénu na ulici Černopolní 45. Autorem projektu byl věhlasný architekt Ludwig Mies van der Rohe. Konstrukci funkcionalistické budovy tvoří ocelový skelet s cihelnými výplněmi a železobetonovými stropy. Stavbu realizovala, a v roce 1930 předala k užívání, stavební firma bratří Eislerů, která později postavila i modernistickou budovu brněnské synagogy.

Manželé Tugendhatovi vilu obývali jen do roku 1938, kdy byli nucení svůj domov opustit a uprchnout před nacisty do Švýcarska.

Vila je v současnosti, jako jediná památka moderní architektury v České republice, zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Další info: www.tugendhat.eu

Vila Stiassni

1Funkcionalistická vila, předaná k užívání v roce 1929, se nachází na ulici Hroznová 14 v lokalitě Masarykova čtvrť. Židovští manželé Alfred a Hermine Stiassni, majitelé textilky, si projekt objednali u slavného brněnského architekta Ernsta Wiesnera.

Ve velkorysé zahradě obklopující vilu, o rozloze přesahující 3 hektary, se nachází i stáj pro koně, vytápěné skleníky, bazén, tenisový kurt a další.

Rodina Stiassni obývala nemovitost pouze devět let do roku 1938, kdy byla donucena před nacismem uprchnout přes Londýn a Brazílii do Kalifornie.

Vila je od osvobození zapsaná do povědomí jako „vládní“ vila, protože ji navštívila a byla v ní ubytovaná řada významných hostí.

Další info: www.vila-stiassni.cz