Úvod » Zprávy

Zprávy

Einstein „online“

21. února 2017 - 14:01 od Redakce

Kompletní  Einsteinův archív bude digitalizován a  zveřejněn na internetu. Fyzik Albert Einstein věnoval celou svoji pozůstalost Hebrejské univerzitě v Jeruzalému a přidružené Izraelské národní knihovně. číst dále »

Summit Netanjahu – Trump splnil izraelská očekávání

21. února 2017 - 13:59 od Redakce

První schůzka premiéra Benjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal. Za to se může těšit na neochvějnou americkou podporu, kterou Trump ve středu potvrdil a ještě dodal, že bude Izrael důsledně hájit i na mezinárodní scéně, zejména na půdě OSN, která je proti němu zaujatá. číst dále »

Pozvání na komentovanou prohlídku izraelské umělkyně Rony Stern Keep calm,

17. února 2017 - 14:28 od Redakce2

Uskuteční ve středu 22.2.2017 v 17:00 hod. v galerii Klubovna, Francouzská 33. číst dále »

Brno moderní a současná architektura

16. února 2017 - 15:47 od Redakce2

Makabi v Čechách a na Slovensku

12. února 2017 - 09:05 od Redakce2

Několikaletá spolupráce Petera Bučky se Židovskými listy ne tématech židovských sportovců a tělovýchovných hnutí vyústila ve vydání kníhy Makabi včera – Makabi dnes. číst dále »

Archeologové začnou kopat v Kirjat Jearim, biblickém místě, kde stávala Archa úmluvy

10. února 2017 - 13:18 od Redakce2

Tým izraelských a francouzských archeologů začne v srpnu pod vedením profesora Israela Finkelsteina s vykopávkami v arabské vesnici Abú Goš. Místo bylo na základě staršího arabského názvu – Karját al-‘Ináb – ztotožněno s biblickým Kirjat Jearim. Právě v tomto místě, zmiňovaném v hebrejské Bibli více než desetkrát, měla stát přibližně dvě desetiletí Archa úmluvy číst dále »

Den otevřených dvěří

10. února 2017 - 09:32 od Redakce2

Síň, věnovaná třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí v Buchenwaldu a držiteli ocenění Spravedlivý mezi národy, bude v tento den poprvé otevřena veřejnosti. číst dále »

Izrael 1947 – 1967

9. února 2017 - 09:12 od Redakce2

Vytváření státu Izrael (Creating the Country)

Mezinárodní konference, která proběhne 21. – 23. února pod záštitou významného nadačního fondu Theodor Herzl Chair na Masarykově univerzitě, se bude zabývat třemi světově významnými tématy: číst dále »

Novým zvláštním a zplnomocněným velvyslancem Státu Izrael v České republice bude pan Daniel Meron

8. února 2017 - 12:25 od Redakce

S potěšením oznamujeme, že nástupcem pana Garyho Korena, který ukončil svou diplomatickou misi v České republice začátkem ledna 2017, bude pan Daniel Meron. Panu Meronovi byl již českou stranou udělen tzv. agrément. Nový velvyslanec se bude moci naplno ujmout svého úřadu až po předání pověřovacích listin do rukou prezidenta České republiky. Termín předávání pověřovacích listin zatím není stanoven, ale měl by se pohybovat v horizontu několika týdnů. číst dále »

První vlastní chytrý telefon

6. února 2017 - 14:17 od Redakce

Izraelské obranné síly představily svůj první vlastní chytrý mobilní telefon, který umožní jejím příslušníkům bezpečnou komunikaci. Nový smartphone podporuje využití 4G i vojenské sítě a umožňuje vojákům bezpečně posílat utajované SMS zprávy, e-maily, fotografie a videa. Přístroj byl vyvinut ve spolupráci s Motorolou a armáda jeho existenci oznámila dnes na svém twitterovém účtu. číst dále »