Úvod » Zprávy

Zprávy

Pokládání  kamenů zmizelých v Brně dne 28. května

27. dubna 2017 - 11:55 od Redakce

Tradičně i letos už osmým rokem budeme pokládat kameny zmizelých. V současné době je v Brně položeno již 120 kamenů a dalších 76 je na jižní Moravě. V neděli 28. května bude na 16 místech v Brně uloženo dalších 29 kamenů do chodníku; každé z míst bude samostatným pietním aktem. Pokládání proběhne od 11:00 do 16:00 hodin. číst dále »

Jak se OSN pokusilo opravit Palestincům štvavé školní osnovy

24. dubna 2017 - 12:43 od Redakce2

Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích. číst dále »

Obranný raketový systém „Davidův prak“ je v provozu

24. dubna 2017 - 09:28 od Redakce2

Poslední část vícestupňového raketového obranného systému je v provozu. Dokáže odpálit střely až do vzdálenosti 300 km. Premiér Netanjahu hovoří o špičkové technologii, která může chránit například před útoky Hamasu nebo Hisbolly. číst dále »

Francouzská Front National a šoa

21. dubna 2017 - 12:31 od Redakce2

Marine Le Pen v interview pro RTL a Le Figaro řekla, že si myslí, že Francie není zodpovědná za deportaci Židů během 2.světové války.To samozřejmě neodpovídá historické pravdě. Marine Le Pen se odvolala na výroky dřívějších prezidentů de Gaulla a Mitterranda, že vinu za deportaci Židů nese vláda ve Vichy, která nebyla legální a tedy nereprezentovala Francii. To jsou ovšem jen slovní hříčky. číst dále »

V Londýně zveřejní nepřístupné dokumenty OSN o holokaustu. Budou se přepisovat dějiny

20. dubna 2017 - 12:15 od Redakce

Sedmdesát let byly nepřístupné veřejnosti, ale už brzy v nich půjde bádat přes internet. Řeč je o archivech OSN s dokumenty mapujícími holocaust. Soubor odtajněných dokumentů má v tomto týdnu zveřejnit londýnská knihovna Wiener. A jak píše list Guardian, historici předpokládají, že se budou přepisovat dějiny. číst dále »

Ivančická pocta Hugo Weisgallovi

20. dubna 2017 - 12:14 od Redakce

Ve středu 6. dubna 2017 byla v Ivančicích odhalena pamětní deska významnému ivančickému rodáku Hugo Weisgallovi. V Ivančicích žil jen do osmi let, než se s ním rodiče přestěhovali do Spojených států. Tam vystudoval a postupně zanechal výraznou stopu především jako hudební skladatel, autor nesčetných oper, dirigent, tenorista, hudební pedagog a publicista. číst dále »

V brněnských tramvajích zazní hebrejský zpěv

19. dubna 2017 - 15:34 od Redakce

Událost, jakou Brno nepamatuje od začátku druhé světové války, zažijí v květnu Brňané díky letošnímu ročníku festivalu Meeting Brno. Ve městě se totiž sejde víc než stovka potomků židovských rodin Tugendhatů, Löw-Beerů a Stiassni. „Naposled se členové rodin v Brně mohli setkat před okupací,“ uvedla programová ředitelka festivalu Kateřina TučkováPotomci významných židovských rodin, které z Brna uprchly před nacisty, přijedou z celého světa většinou na vlastní náklady. číst dále »

Prezident Masaryk patřil k velkým zastáncům sionismu

14. dubna 2017 - 13:08 od Redakce

Prezident Masaryk se v Hilsnerově aféře rozhodně postavil proti pověře o židovské rituální vraždě. Méně je už známo, že patřil k velkým zastáncům sionismu. Osvědčil to i svou návštěvou britské mandátní Palestiny před 90 lety.

„Mně je sionismus a národní židovství velmi sympatické,“ uvedl prezident Masaryk v rozhovoru počátkem roku 1919. „Co se týká Židů v našem státě, jsou zde vedle sionistů takzvaní asimilanti. Jde tu o dva programy. Jednak, řekne-li kdo, že je Němec, mám to akceptovat, prohlásí-li, že je Žid, mám to rovněž akceptovat. To vyplývá již z práva na sebeurčení, kterého musí se použíti také na Židy.“   číst dále »

Kulturou proti antisemitismu

14. dubna 2017 - 10:53 od Redakce

Setkání, které pořádá ICEJ, se uskuteční v Praze, na Staroměstském náměstí, v neděli 23. 4. 2017 od 14.00.

číst dále »