Úvod » Zajímavé knihy

Zajímavé knihy

Leden 2019

9. ledna 2019

 

Albrightová, Madeleine. Fašismus. Varování.
Praha : Argo, 2018. 252 s.

Nová kniha Madeleine Albrightové nabízí osobně laděné, naléhavé a důkladné zkoumání fašismu a jeho různých podob ve 20. století. Ukazuje, jak snadno se v dnešní době mohou populisté různých odstínů zneužitím slabin demokracie dostat zcela legálním způsobem k moci. V tomto smyslu kniha volá k odpovědnosti – pokud se chceme vyhnout opakování tragických chyb minulosti, musíme porozumět vážnosti dnešní situace.

 

Sovětské pracovní a zajatecké tábory za druhé světové války ve vzpomínkách židovských uprchlíků z Československa.
Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2017. 293 s., fotodokumentace.

Publikace přináší 21 rozhovorů s československými uprchlíky židovského původu, kteří se v letech 1939 – 1941 ocitli v sovětských pracovních a zajateckých táborech. Reprezentují osudy téměř 2 tisíc Židů, kteří se útěkem na východ vyhnuli běsnění německých, maďarských a slovenských fašistů, ale většina  z nich za nelegální překročení hranice a ve vykonstruovaných procesech byla odsouzena k mnohaletým trestům nucených prací v táborech Gulagu.

Gaiman, Neil. Odd  a mraziví obři.
Praha : Albatros, 2018. 118 s. Ilustroval Chris Riddell.

Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce a navíc se zdá, že krutá zima nikdy neskončí. Rozhodne se z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Na cestě potká medvěda, lišáka a orla, záhy však pozná, že jsou to ve skutečnosti zakletí severští bohové … napínavý příběh pro děti od 8 let.

Katalog

Gaiman, Neil. Spáčka a vřeteno.
Praha : Albatros, 2015. 62 s. Ilustroval Chris Riddell.

Tajemný pohádkový příběh pro větší děti (od 9 let) čerpá motivy z různých pohádek.  Autor (1960 Anglie) má polsko-židovské kořeny, rodiče i on žijí v Anglii. Jeho dílo je zaměřeno na sci-fi a fantasy, píše knihy pro děti i pro dospělé, televizní seriály. Kniha pro děti Koralína byla zfilmována. Je nositelem četných literárních ocenění a medailí. Ilustrátor Chris Riddell je oblíbený ilustrátor a slavný politický karikaturista.  Získal cenu Costa v kategorii dětská kniha.

Klímová Bergmannová, Hana. Dobrodružství pana Wellingtona.
O klucích, letadlech a letcích RAF.
Praha : nakladatelství Katzberg, 2018. 210 s. Ilustrovala autorka.

Vyprávění vysloužilého bombardéru Wellington přibližuje dětem osudy československých letců, kteří bojovali během 2. světové války v britském letectvu. Knížka s technickými i historickými detaily a vtipnými barevnými ilustracemi. Autorka věnuje knihu památce prastrýce Viléma Kauderse, který sloužil u 311. československé bombardovací perutě RAF a prababičce Bertě Katzové, která byla zavražděna v Osvětimi.

Krausová, Dita. Odložený život. Skutečný příběh osvětimské knihovnice.
Praha : Ikar, 2018. 332 s.

Ve své autobiografii vzpomíná Dita Krausová na roky 1938, 1948 i 1989. Vzpomíná na rodinu, přátele i známé, na hrůzy zažité v koncentračních táborech. A také na nelehký návrat po osvobození do Prahy a na začátky v emigraci, měsíce strávené ve sběrných stanových táborech v Haifě. Její neuvěřitelný životní osud inspiroval španělského spisovatele Antonia Iturbeho k napsání knihy Osvětimská knihovnice.Dita Krausová (roz. Polachová, 1929) je jedinou dcerou právníka JUDr. Hanse Polacha a vnučkou významného prvorepublikového politika, senátora Johanna Polacha.

Petkevičová, Tamara. Bolest si věk nevybírá.
Praha : GplusG, 2017. 595 s.

Osud petrohradské rodačky Tamary Petkevičové, která byla jako studentka medicíny i se svým manželem obviněna z kontrarevoluční činnosti a byla poslána do ruských pracovních táborů. Kniha nevypráví jen o hrůzách prožitých v táborech,  o nesvobodě, ale především o tom, jak se totalitní stát dokáže zcela nelítostně zmocnit života nevinného člověka a jak ho jednou provždy zničí. I po očekávaném životě ve svobodě, stala se herečkou, byla stále pro své okolí bývalým vězněm.

Wildstein Bronislaw. Nedokonaný čas.
Praha : Volvox Globator, 2018. 566 s.

Sága rodiny Broků začíná pogromem, je příběhem (dějinným i myšlenkovým) několika generací, jejich osudů v totalitních režimech. Vzpomínky románových postav na události uplynulých let i zdrženlivé promluvy vypravěče se prolínají, doplňují a někdy i zpochybňují. Končí událostmi 80. let, vznikem hnutí Solidarita, do něhož byl autor aktivně zapojen.Bronislaw Wildstein (1952 Polsko), novinář, spisovatel. Byl ředitelem polské televize, v současné době je ředitelem Instytutu Pamieci Narodowej.

Zadoff, Mirjam. Tak napřesrok v Marienbadu.
Ztracené světy židovských lázeňských kultur.
Praha : Nakladatelství LN, s.r.o., 2017. 242 s.

Zhruba přes padesát let byla západočeská lázeňská města – Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně – přes léto centry židovského života v Evropě. Cestovali sem nejen Židé z německých a rakouských vyšších společenských vrstev, ale také chasidé z východní Evropy. Mirjam Zadoff vývoj a proměny těchto dočasných „židovských míst“ analyzuje od jejich počátku na konci 19. století, přes období první světové války až dokonce, do pozdních třicátých let.

 

Žáček, Jan. 10 hvězd. Příběh deseti synagog na území České republiky.
Praha : Olympia, 2018. 151 s., fotografie, mapky.

Kniha Deset hvězd seznamuje čtenáře s projektem Revitalizace židovských památek v ČR. Podařilo se tak zrekonstruovat a zachránit 15 významných historických budov v deseti místech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Text i fotografie přibližují historii židovského osídlení v těchto místech, dávají nahlédnout na exteriér i interiér synagog a rabínských domů. Získáme informace i o současném využití těchto památek.

 

Listopad 2018

23. listopadu 2018

Adam, Ervín, Jirků, Irena. Všechno je jinak. Cesta českého epidemiologa z Podkarpatské Rusi přes Auschwitz do Prahy a Houstonu.  

Praha : Academia, 2018. 344 s.

Prof. dr. Ervín Adam se narodil v židovské rodině v Rachově na Podkarpatské Rusi. Prošel několika koncentračními tábory a přežil pochod smrti. Po roce 1945 odešel do Prahy, vystudoval medicínu a v nemocnici na Bulovce se svou ženou patřil k týmu lékařů, díky němuž bylo u nás jako v první zemi na světě zastaveno onemocnění dětskou obrnou. Přes pracovní úspěchy byl v roce 1961 propuštěn a v srpnu 1968 emigroval s rodinou do Kanady a později do USA. V roce 2013 získal prestižní ocenění Česká hlava.

 

Bible. Ilustrované příběhy za Starého zákona. Ilustrace Manuela Adreani.

Praha : Naše vojsko, 2018. 76 s. Velký formát.

Na stránkách nejčtenější knihy světa ožívají nezapomenutelné osobnosti. S dětmi si přečtete nejznámější příběhy popsané v Bibli, příběhy o Adamovi a Evě, Noemovi, Abrahámovi, Mojžíšovi, Josefovi a dalších. Jejich příběhy jsou o slibech, které byly porušeny, slibech, které byly dodrženy, o omylech, pokáních, ale ve své podstatě jsou především o víře a lásce.

 

Buber, Martin. Příběhy rabiho Nachmana.

Praha : Malvern, 2018. 131 s.

Úvod knihy tvoří esej Rabi Nachman a židovská mystika. Další částí knihy jsou Výroky rabiho Nachmana. Buberova sbírka obsahuje 6 příběhů z původních 13. Jde o výběr výroků a tvůrčí převyprávění z původní textové sbírky Sipurej ma´asijot, tradující výroky, příběhy a pohádky rabiho Nachmana z Braclavi (1772 – 1810), zakladatele jedné z předních chasidských škol.

 

Epstein, Helen. O čem se nemluví.

Praha : IRENE z.s., 2018. 175 s.

Helen Epstein se narodila v Praze (27. listopadu 1947) a v necelém roce s rodiči emigrovala do USA. Rodina Epsteinů žila po několik generací v Roudnici nad Labem, kde byl dědeček Maximilian představený a kantor synagogy. Po studiích v New Yorku a v Jeruzalémě se stala žurnalistkou a vyučovala novinářství na New York University. Napsala a přeložila deset knih o divadle a hudbě. V knize Děti Holocaustu uvádí téma transgeneračního přenosu traumatu na základě svých osobních zkušeností i výzkumů. Druhá kniha Nalezená minulost pátrá po kořenech matčiny rodiny, vrací se do Čech i na Moravu. Třetí část trilogie o osudech rodiny, nazvaná O čem se nemluví se vrací k osobnímu životu. Žije ve státě Massachusetts, má dva syny a vnuka.

 

Goldflam, Arnošt. Hledání ztraceného tatínka. Ilustrovala Petra Goldflamová Štětinová.

Praha : Nakladatelství Andrej Šťastný, 2018. 90 s.

Jednoho dne, úplně zničehonic, zmizel jedné rodině tatínek. Tak začíná dobrodružný a napínavý příběh, který se odehrává (nebo neodehrává) v oboře Hvězda i v podzemí a kolem letohrádku nazvaném Vločka … Příběh zažívá rodina Sukových, holčička Štěpánka, maminka a tatínek, o kterého se budeme i trochu bát.

 

Guez, Olivier. Zmizení Josefa Mengeleho.

Praha : Garamond, 2018. 232 s.

Rok 1949, Josef Mengele přijíždí do Argentiny. V přestrojení a pod různými pseudonymy se snaží „anděl smrti“ z Osvětimi skrýt a začít nový život. Perónova Argentina je vůči nacistům pohostinná, ale honba za válečnými zločinci nabírá na síle a Mengele prchá do Paraguaye a později do Brazílie. Jak to, že se agentům nepodařilo Mengeleho dopadnout? Které tajné služby mu pomáhaly? Kniha na pomezí literatury faktu a fikce.

 

Kertzer, David I. Papež a Mussolini. Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě.

Brno : Jota, 2017. 534 s.

Kertzer vypráví strhující příběh dvou mužů, kteří se dostali k moci v roce 1922 a společně změnili běh dějin 20. století. Byli velmi rozdílní, učený papež toužil po středověkých časech, kdy o církevních pravdách nikdo nepochyboval, Mussolini byl násilník, antiklerikál. Ani jeden z nich však nevěřil v demokracii, nenáviděli komunismus, měli výbušnou povahu. Potřebovali však jeden druhého k tomu, aby si udrželi moc a dosáhli svých politických cílů. Proto jejich spojenectví nemohlo být narušeno. Kniha získala Pulitzerovu cenu 2015.

 

Klimentová, Jana. Trable s tátou.

Praha : Euromedia Group, a.s., 2018. 108 s. Ilustrovala Marie Urbánková.

Desetiletá Markétka bydlí ve Vlkově. Seznámí nás s celou rodinou, maminkou, tátou i Hanou, Honzíkem, Majdou a Alenou. Zažívají různá dobrodružství, řeší všední problémy, radosti. Potom však najednou Markétku táta seznamuje s „nějakou nazrzlou“ Veronikou … a Markétce se to vůbec nelíbí …

 

Koestler, Arthur. Tma o polednách.

Praha : Odeon, 2016. 259 s.

Politicko-filozofický román, jehož děj se rozvíjí na pozadí velkých moskevských procesů z let 1936 – 1938 s bývalými čelnými představiteli levé i pravé opozice. Hlavní postava Rubašova je fiktivní, má však rysy tragických osobností Zinověva i Bucharina, celý děj knihy koresponduje se skutečností. Obžaloba i rozsudek se nakonec stávají společným dílem představitelů moci i jejich obětí, protože jedni i druzí se řídí stejnou logikou, spojuje je přesvědčení o politické a dějinné nutnosti role, kterou hrají, ví, že dějinná pravda je jiná, řídí se však představou o politické účelnosti a oprávněnosti všech prostředků, které podle nich vedou k cíli.

Koestler, Arthur. Šíp do nebe. Neviditelné písmo. 1. a 2. sv. autobiografie. Praha : Academia, 2017, 2018. 590 s., 613 s.

Koestler, Arthur. Zloději v noci. Praha : Jitro, 2006. 333 s. Osidlování Palestiny v době před 2. světovou válkou.

 

Peres, Šimon. Není místa pro malé sny.Příběh o odvaze, představivosti a formování moderního Izraele.

Praha : ALIGIER s.r.o., 2018. 214 s.

„Nelituji žádného ze svých snů. Pokud něčeho lituji, pak jedině toho, že jsem mohl snít ještě odvážněji“. Šimon Peres byl prezidentem Státu Izrael v letech 2007 – 2014. Poslední kniha nositele Nobelovy ceny míru byla dokončena krátce před smrtí (Š. Peres zemřel v září 2016 ve věku 93 let). Není to klasická autobiografie, autor nabízí nevšední návod zdůrazňující nezbytnost tvůrčího přístupu k rozhodování o zásadních věcech. Přináší zasvěcený pohled na klíčové momenty izraelské historie.

 Littell, Robert, Šimon Peres. Pět rozhovorů. Praha : LN, 1998. 190 s.

 

Szántó, Jakub. Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě.

Praha : Argo, 2018. 255 s.

Prvotina z pera válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě. V knize přibližuje dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů. Barvitým jazykem zprostředkovává pozadí dějinných událostí. Vedle strhujícího vyprávění, které jako vystudovaných historik moderních dějin zasazuje do širšího dějinného kontextu,  dává nahlédnout i do svých vztahů k rodině, kolegům a přátelům napříč Orientem. Text doplňuje bohatý obrazový materiál.

 

Vrzalová, Jana. Zasnoubena se smrtí. Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty.

Brno : Jota, 2017. 331 s.

Zasnoubena se smrtí je román, inspirovaný pohnutými životními osudy Ireny Bernáškové (1904 – 1942), první české ženy popravené nacisty a jejího otce, předního českého grafika Vojtěcha Preissiga (1873 – 1944). Inka byla mimořádnou osobností českých dějin dvacátého století. Její odbojová činnost byla spojena s vydáváním ilegálního časopis V BOJ. Časopis mezi jinými podporoval pravidelně také přítel umělce továrník Waldes.

 

Young – Bruehlová, Elisabeth. Hannah Arendtová. Z lásky k svetu. 1. a 2. diel.

Bratislava : Agora, 2004. 597 s. (oba díly). Orig.slovensky.

Životopis americké filozofky a historičky německého původu přináší nový pohled na celou jednu etapu intelektuálního života 20 století. Zpřístupňuje osudy těch německých intelektuálů židovského původu, kteří byli nuceni opustit Třetí říši a postupně našli útočiště v USA. Dílo Hannah Arendtové nese otisk dějin 20. století, temné doby, která zasáhla nejprve její osobní život a kterou později analyzovala ve svém díle. Kniha je doplněná obrazovou přílohou a podrobnou biografií díla Arendtové.

Říjen 2018

4. listopadu 2018

Adler, Alfred. Člověk, jaký je. Základy individuální psychologie.

Praha : Portál, 2018. 245 s.

Alfred Adler (1870 – 1937) se narodil na vídeňském předměstí, po studiích se stal lékařem, po krátké době se vědecky rozešel s Freudovým učením – psychoanalýzou a založil vlastní školu individuální psychologie. Byl autorem více než 300 knih a statí na téma lidských vztahů, výchovy či psychoterapie. Zemřel ve skotském Aberdeenu. Bývá považován za předchůdce soudobé humanistické psychologie.

 

Arendtová, Hannah. Eichmann v Jeruzaleme.

Správa o banalite zla. Európa 1939 – 1945.

Bratislava : Premedia, 2016. 370 s. Slovensky.

Kniha o soudním procesu s nacistickým zločincem A. Eichmannem v roce 1961 vyvolala v době svého prvního vydání velký zájem, ale i pobouření. Arendtová napsala nepohodlnou knihu. Její portrét Eichmanna neodpovídal tradiční představě vojenského zločince jako psychopata a brutálního vraha. Dnes patří kniha mezi nejvýraznější milníky v uvažování nejen o holokaustu, ale i o nebezpečích moderní společnosti.

 

Attali, Jacques, Salfati, Pierre-Henry. Athény a Jeruzalém.

Úděl duchovní říše Západu.

Praha : Garamond, 2018. 202 s.

Kniha popisuje dialog mezi židovským a řeckým myšlením, na němž stojí základy naší západní civilizace a v jehož středu ční systém hodnot oslavujících svobodu bytí a myšlení jednotlivce, rozum, shromažďování vědomostí a zdokonalování materiálního a duchovního světa. Judaismus a helénismus se vzájemně inspirovaly, proto vznikl nový myšlenkový řád, který učinil z jednoty poslední cíl veškerého myšlení.

 

Buber, Martin. Příběhy rabiho Nachmana.

Praha : Malvern, 2018. 131 s.

Kniha proslulého židovského filozofa Martina Bubera (1878 – 1965) vyšla poprvé v roce 1906. Jde o výběr výroků a tvůrčí převyprávění částí příběhů, výroků a pohádek rebiho Nachmana z Braclavi (1772 – 1810), zakladatele jedné z předních chasidských škol.

 

Černil, Vladimír. Jutta.

Libouchec : Estraphon, s.r.o., 2018. 252 s.

Hrdinství nemusí být jen nezištná záchrana, ale třeba varování sousedky „utíkej“! Mladičká židovská dívka se tak ocitá na válečných berlínských ulicích, seznamuje se s pracovně nasazeným Zdeňkem z moravského městečka a společně hledají možnosti přežití … čtenář nenachází prvoplánově zlé a dobré lidi, ale lidi formované dobou, přesto schopné dle svého pomáhat …příběh vyprávěný autorovi jeho devadesátiletou babičkou.

 

Ettingerová, Elžbieta. Hannah Arendtová – Martin Heidegger.

Bratislava : Agora, 2002. 140 s. Slovensky.

Hannah Arendtová se s filosofem Martinem Heideggrem setkala v roce 19824 jako jeho studentka na Univerzitě v Marburgu. Jejich složitý vztah plný lásky a obdivu, i pozdějšího přátelství, trval až do smrti H. Arendtové.  Americká historička E. Ettingerová vypráví příběh velkých postav moderní filozofie. Kniha vychází z dokumentů, přináší úryvky z korespondence, dotýká se intelektuálních dějin 20. století.

 

Heschel, Abraham Joshua (1907 – 1972). Kdo je člověk?

Praha : OIKOYMENH, 2017. 92 s.

Rabín, filosof, kritik společenských poměrů, básník, spisovatel se narodil ve Varšavě do významné chasidské rodiny. Kromě klasického vzdělání dosáhl doktorátu z filosofie na univerzitě v Berlíně. Před nacistickou okupací odjel do USA, žil v New Yorku. Patří mezi nejvlivnější židovské myslitele 20. století. Je autorem knih Šabat, Člověk hledá Boha a d.

 

Judt, Tony. Falešné ideje, cizí krev.

Francouzská inteligence 1944 – 1956.

Praha : Prostor, 2018. 381 s.

Britský historik, který se specializoval na moderní evropské dějiny přináší kritický pohled na celou jednu generaci francouzských intelektuálů, publicistů a spisovatelů, která byla počínaje osvobozením země v roce 1944 až po maďarské události v roce 1956, stržena vírem komunismu. Autor se věnuje předválečnému kontextu, monstrprocesům včetně těch v Československu.

V knihovně:Judt, Tony. Penzion vzpomínek, 2016

Judt, Tony. Intelektuál ve dvacátém století, 2013

Judt, Tony. Poválečná Evropa : její historie od roku 1945, 2018.

 

Kafka, Franz. Dopisy Mileně.

Praha : Nakladatelství Franze Kafky, 2001. 405 s.

Svazky dopisů spisovatele F. Kafky věnovaných otci, přátelům, rodině, Felici rozšiřuje obsáhlý soubor dopisů Mileně. Složitý vztah Franze Kafky s Milenou Jesenskou je v dopisech často komentován v poznámkách. Z této korespondence se dochovala pouze část dopisů spisovatele Kafky, Milena Jesenská si po jeho smrti vyžádala od rodiny dopisy zpět a pravděpodobně je zničila. Dopisy jsou z let 1920 až 1923. V roce 1920 se Kafka léčil v sanatoriu v Meranu, později píše z Prahy.

 

Klimentová, Jana. Trable s tátou.

Praha : Euromedia Group, a.s., 2018. 108 s. Ilustrovala Marie Urbánková.

Desetiletá Markétka bydlí ve Vlkově. Seznámí nás s celou rodinou, maminkou, tátou i Hanou, Honzíkem, Majdou a Alenou. Zažívají různá dobrodružství, řeší všední problémy, radosti. Potom však najednou Markétku táta seznamuje s „nějakou nazrzlou“ Veronikou … a Markétce se to vůbec nelíbí …

 

Putík, Daniel. Z nouze život, z nouze smrt?

Slovenští Židé v Terezíně, Sachsenhausenu, Ravensbrücku a Bergen – Belsenu, 1944 – 1945.

Praha : Academia, 2018. 239 s. Edice 1938 – 1953.

Proč byly jednotlivé skupiny slovenských Židů koncem války deportovány do koncentračních táborů? Kolik z nich přežilo? Jak se liší okolnosti jejich věznění? Jaké bylo pracovní využití vězňů ze Slovenska? Studiem archivních dokumentů, pomocí četných svědectví i studiem sekundární literatury se snaží autor vysvětlit širší historické souvislosti této kapitoly v dějinách válečného Slovenska.

 

Snyder, Timothy. Obnova národů.

Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569 – 1999.

Moravská Ostrava : PANT, 2018. 343 s. Edice Moderní dějiny.

Kdy a jak vznikají moderní národy? Proč dochází k etnickým čistkám? Jak mohou národní státy nastolit mír? Tyto a mnohé další otázky si klade kniha Obnova národů. Autor Timothy Snyder se pokouší na ně odpovědět na příkladu někdejší Polsko-litevské unie.

V knihovně:Snyder, Timothy. Tyranie: 20 lekcí z 20. století, 2017

Snyder, Timothy. Černá zem: holokaust – historie a varování, 2015.

 

Tidhar, Lavie. Centrální stanice.

Praha : Argo, 2018. 217 s.

Dílo úspěšného izraelského spisovatele představuje prostřednictvím atraktivní mozaikové struktury odvážnou vizi budoucnosti, za niž byl autor po zásluze odměněn Pamětní cenou Johna W. Campbella a nominován na Cenu Arthura C. Clarka.

 

Tidhar, Lavie. Pro hrst lentilek.

Praha : Argo, 2018. 301 s.

Slavný soukromý detektiv Phil Marlowe má vážnou konkurenci. Je jí dvanáct a jmenuje se Nelle. Ve městě, kde žije, byla na sladkosti vyhlášena prohibice. A tak samozřejmě vznikají pašerácké gangy, v policii bují korupce. Nellina detektivní kancelář má spoustu práce.

Srpen 2018

17. srpna 2018

 

Dršata, Jaroslav. Na kole do Jeruzaléma a ještě kousek dál.

Vlkov : Helena Rezková, 2016. 241 s., fot.

Autor, profesí lékař, podnikl dobrodružnou cestu v letech 2005 – 2011. Na kole projel od nás k Rudému moři čtrnáct zemí v sedmi na sobě navazujících etapách. Cestopis je psán formou deníku a obsahuje množství barevných fotografií. Cesta vedla ze střední Evropy přes východní Balkán, Turecko, Sýrii, Izrael do Jordánska. Některé země dnes vzhledem k válečnému konfliktu nelze navštívit.

 

Faktor, Jan. Jiříkovy starosti o minulost. Román o dospívání v divoké době. 

Praha : PLUS, 2015. 493 s.

Hlavní hrdina Jiřík je alter ego autora (nar. v Praze 1951, maturoval 1970), jeho dětství a dospívaní ovlivňuje politická situace 50. až 70. let a osudy židovské rodiny. Román se silně autobiografickými rysy vyšel poprvé německy a byl nominován na německou prestižní knižní cenu. Pro české vydání text autor upravil. Román je v rámci české literatury zcela ojedinělou generační výpovědí o normalizační době. Spisovatel Jan Faktor žije od roku 1978 v Berlíně a píše německy.

 

Gebel, Ralf. „Domů do říše.“ Konrád Henlein a Říšská župa Sudety (1938–1945).

Praha : Argo, 2018. 408 s.

Autor, historik, zkoumá v knize politický, hospodářský a společenský vývoj  na územích, která byla na podzim roku 1938 odtržena od Československa a posléze se z nich stala Říšská župa Sudety. Na funkci, jakou měla  sudetská župa plnit existovaly mezi nacisty různé názory. Kniha není klasickou biografií, nedochovaly se žádné dokumenty. Konrád Henlein, jako říšský místodržitel, v župě zastupoval Hitlera a měl tak  prosazovat zájmy centra. Sám sebe považoval za ochránce zájmů soukmenovců a ještě na samém konci války předpokládal, že se mu podaří prosadit nezávislost Sudet na obnoveném Československu. Svůj život nakonec ukončil sebevraždou.

 

De La Grange, Henry-Louis. Gustav Mahler.

Praha : Argo, 2018. 601 s.

Rakouský skladatel a dirigent (7. července 1860, Kaliště u Humpolce – 18. května 1911,Vídeň) se pro francouzského muzikologa Henry-Louise de La Grange (1924-2017) stal vpravdě celoživotním tématem. Mahlerovu hudbu propagoval již od 50. let minulého století a významnou měrou přispěl k rozšíření povědomí o tomto hudebním skladateli v západní Evropě. Vedl také Mahlerův festival v Toblachu, připravoval různé televizní a rozhlasové pořady pro světové stanice, organizoval mahlerovská symposia. Součástí knihy je obsáhlá kapitola seznamující podrobně s Mahlerovými díly.

 

Hausner, Gideon. Spravedlnost v Jeruzalémě.  Svědectví muže, který žaloval Eichmanna.

Praha : Paseka, 2018. 447 s.

Jeruzalémský proces s architektem „konečného řešení“ , který se konal  11. dubna 1961, byl zásadní událostí poválečné reflexe holocaustu v Izraeli i ve světě. Lvovský rodák, izraelský generální prokurátor a politik, Gideon Hauser (1915-1990) byl hlavním žalobcem v procesu s Adolfem Eichmannem. V letech 1965-1974 působil jako poslanec v Knesetu. V roce 1969 se stal předsedou správní rady památníku obětí holocaustu Jad vašem.

 

Heschel, Abraham Joshua.  Člověk hledá Boha. O modlitbě a řeči symbolů.

Praha : Vyšehrad, 2018. 161 s.       

Jaký význam má modlitba, spiritualita a duchovní život podle židovské tradice pro moderního člověka? V čem jej může obohatit? Jak si zachovat naději tváří v tvář hrůzám 20. století? To jsou některé z otázek, na něž hledá odpovědi Heschelova kniha, která vyšla poprvé v roce 1954. Jako v celém díle, i v této práci, hledá autor cesty k setkání mezi dávnou židovskou moudrostí a situací člověka moderní doby.

Abraham Joshua Heschel (1907-1972), jeden z nejvýznamnějších židovských myslitelů 20. století pocházel z významného chasidského rodu. Narodil se ve Varšavě a studoval ve Vilně a v Berlíně. Před nacisty unikl z Německa a našel nový domov ve Spojených státech. Jeho dílo obsahuje práce vycházející z chasidské a prorocké tradice, věnoval se filosofii a významným postavám středověké i chasidské historie, mezináboženskému dialogu a společenskému aktivismu.                                              

Hirsch, Sherre. Lidé plánují, Bůh se směje. Když se život nevyvíjí podle našich představ.

Praha : Portál, 2018. 149 s.

Newyorská rabínka Sherre Hirsch ve své knize nabízí deset kroků po cestě osobního růstu všem, kteří pochybují o tom, zda smysluplně nakládají s darem, jemuž se říká život, i těm, kteří mají pocit, že tento dar je nad jejich síly. K jednotlivým krokům přidává odkazy na judaismus i na situace z vlastního života či života svých věřících. Připomíná, že Chasidé věří, že nás Bůh každého obdařil božskou jiskrou. Naším životním úkolem je tuto jiskru objevit a proměnit ji v plamen.

 

Marés, Antoine. Edvard Beneš. Drama mezi Hitlerem a Stalinem.

Praha : Argo, 2016. 372 s.

První rozsáhlý životopis druhého československého prezidenta. Velkou předností Marésovy knihy je odstup, který jako francouzsky uvažující historik vůči československému prezidentovi uplatňuje. Kontroverze soudobé české historiografie stejně jako její myšlenkové stereotypy, jsou mu cizí. Na místo schémat nabízí svébytný pohled ukotvený v dobových pramenech, což mu umožnilo sepsat originální biografii prezidenta Edvarda Beneše.

 

Taussig, Pavel. Chlapec, který přežil pochod smrti. … a natruc jsem neumřel!

Praha : Grada Publishing, a.s., 2018. 198 s.

V roce 1981 sepsal Pavel Taussig pro svého staršího syna k jeho jedenáctým narozeninám svůj životopis. Sám se ocitl v jedenácti letech v koncentračním táboře Osvětim. Psal si deník a zážitky od zatčení  přes všechny koncentrační tábory (Osvětim, Mauthausen, Melk, Gunskirchen a pochod smrti) až do osvobození. Kniha obsahuje souvislý životopis autora a zápisky původního deníku doplněné poznámkami a kopiemi dokumentů.

 

Wette, Wolfram. Rotmistr Anton Schmid. Hrdina humanity a zachránce Židů.

Praha : Prostor , 2018. 315 s.

Biografie z pera německého vojenského historika (nar. 1940) zachycuje osudy příslušníka wermachtu, který jako jeden z mála německých vojáků pomáhal aktivně a nezištně Židům . Poskytoval  Židům dokumenty, které jim pomohly přežít, zajišťoval falešnou identitu, úkryty  v klášteře, ve svém bytě. Působil v zázemí fronty, byl velitelem shromaždiště rozptýlených německých vojáků ve Vilniusu. Rakušan Anton Schmid  byl nenápadný člověk (nar. 1900), pocházel z nižších vrstev a jeho rodiče přišli do Vídně z moravského Hodonína. Za svou činnost byl odsouzen a 13. dubna 1942 popraven.

 

Květen 2018

16. května 2018

Drda, Adam. Jak kdo.
Praha : Revolver Revue, 2017. 425 s.

Výbor z textů , které zveřejnil  v časopisech, v rozhlasovém vysílání, publicistice v posledních dvaceti letech Adam Drda. Publikoval  již v samizdatové revui Střední Evropa, spolupracoval s BBC,  psal do Lidových novin. V roce 2006 úzce spolupracoval s Českým rozhlasem a obecně prospěšnou společností  Post  Bellum a následně s archivem Paměť národa, podílí se na přípravě rozhlasového cyklu Příběhy 20. století.

 

Chagall, Marc. Krajina duše. Výbor z Chagallových básní.
Ústí nad Orlicí : OFTIS, 2016. 77 s.

Básně přeložila prof. Danuše Kšicová. Po smrti své ženy Bely (zemřela na zápal plic, protože za války byl penicilín posílán na frontu) nemohl rok malovat. Chagallův duševní stav zachycuje řada veršů. V básních Tolik let, Bella či Moje láska vzpomíná na šťastné chvíle. Půvabná útlá knížka je doplněna několika barevnými ilustracemi.

 

Guenassia, Jean-Michel. Klub nenapravitelných optimistů.
Praha : Argo, 2012. 567 s.

Román popisuje život východoevropských emigrantů v Paříži. Osudy jednotlivých uprchlíků se prolínají s životem dospívajícího Michela. Děj zahrnuje období let 1959 až 1964 (alžírský konflikt, studenou válku, útlak za železnou oponou). Michel nachází útočiště v knihách, hudbě a tajuplném šachovém Klubu ve čtvrti Montparnasse.

Na román volně navazuje kniha Vysněný život Ernesta G. (Argo 2014).

Hlavní postavou je židovský český lékař Josef Kaplan a jeho spletitý osud. Vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přežije v Alžíru a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa. V knize se setkáme s řadou nezapomenutelných postav, z nichž některé známe z předchozího románu.

 

Kershaw, Ian. Do pekel a zpět. Evropa 1914 – 1949.
Mrazivá analýza moderních evropských dějin.
Praha : Argo, 2017. 526 s.

Kniha Do pekel a zpět  je bystrou, brilantně napsanou, nedocenitelnou studií o temném období evropských dějin, jehož důsledky pociťujeme dodnes.

Ian Kershaw (nar. 1943) je významný britský historik moderních dějin, zejména Německa v období nacismu.

 

Kosatík, Pavel. Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy.
Praha : Universum, 2017. 285 s.

Pavel Kosatík (nar. 1962 Boskovice) se zabývá novodobou historií. Napsal životopisy Jana Masaryka, Pavla Tigrida, Ferdinanda Peroutky, Soni Červené, Přemysla Pittra, knihu Čeští demokraté a další. Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy mapuje stručně 700 let dějin německého písemnictví v Čechách a na Moravě.

 

Kraus, Jan. Můj soukromý buzynes.
Ilustrace David Kraus.
Brno : BizBooks, 2018. 263 s.

Autor píše, že kniha je o veškerém jeho byznysu, o tom, který dělal ve škole, na jízdárně, se svým otcem, s vojáky, s divadlem i televizí. Stále se mu pletl do života. Byznys nejsou jen příjmy, výdaje, zisky, ale také a především příběhy s tím spojené.

 

Láníček, Jan. Ve stínu šoa:
Československá exilová vláda a Židé během druhé světové války a po ní.
Praha : Academia, 2018. 323 s.

Kniha se zabývá obdobím od mnichovské dohody z roku 1938 po komunistický puč v únoru 1948. Na základě archivních zdrojů autor dokládá, jak vztahy československého státu k židovské menšině ovlivňoval nacionalismus i zkušenost s okupací Čech a Moravy a s odtržením Slovenska. PhDr. Jan Láníček, Ph.D., (1961) vystudoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a působí jako odborný asistent University of New South Wales v Sydney. Specializuje se na dějiny 20. století.

 

Lappin, Elena. V jakém jazyce sním? Paměti.
Praha : Odeon, 2018. 322 s.

Britská spisovatelka, redaktorka a novinářka (nar. 1954 v Moskvě) od svých tří let vyrůstala v Praze, v roce 1970 emigrovala rodina do Německa, autorka později žila v Izraeli, Kanadě, USA a ve Velké Británii. Memoáry Eleny Lappin jsou příběhem emigrantky, která ví, že se už nemůže vrátit tam, odkud přišla. Každý nový domov je spojen s jiným jazykem, jinými lidmi, věcmi.

 

Larsen, Ward. Zabijákovo mlčení.
Bývalý agend Mossadu musel zabránit teroristickému spiknutí.
Ostrava : DOMINO, 208. 520 s.

Ztracené dopravní letadlo se stává teroristickou zbraní. To je dostatečně pádný důvod, aby CIA najala bývalého agenta Mossadu Davida Slatona.

 

Scholem, Gershom. Hlavní proudy židovské mystiky.
Praha : Argo, 2017. 543 s.

Gershom Scholem (1897 Berlín  – 1982 Jeruzalém) byl nejenom pečlivým badatelem, ale též skvělým spisovatelem. V knize využívá svého nadání k tomu, aby čtenáři zprostředkoval určitou vizi fascinujícího světa židovské mystiky. Další jeho díla viz katalog knihovny.

 

Tigrid, Pavel. Tomek, Prokop (ed.). Volá Londýn.
Ze zákulisí československého vysílání z Londýna.
Praha : Ústav pro studium totalitních režimů, 2017. 223 s.

První exil  ve Velké Británii byl pro Pavla Tigrida obdobím tvůrčího a osobního zrání. Reportážní a autobiografický text ze zákulisí českého vysílání v Londýna je příležitost seznámit se s málo známým úsekem života této mimořádné osobnosti. Text je doplněn ukázkami z Tigridovy tvorby pro rozhlasové vysílání a řadou informací o jeho tehdejším životě v exilu.

 

Tydlitátová, Věra. Židé v Putinově stínu.
Antisemitismus v české prokremelské propagandě.
Plzeň : Západočeská univerzita v Plzni, 2017. 566 s.

Kniha přináší obsáhlý přehled situace Židů v Rusku viz kapitoly : Stalin a jeho Židé, Ideové kořeny antisemitismu v Putinově éře, Ruské zájmy v sousedství, Ruská propaganda v České republice, Informační válka.

 

Vrzgulová, Monika, Kubátová, Hana a kol. Podoby antisemitismu v Čechách a na Slovensku ve 20. a 21. století.
Praha : Karolinum, 2016. 238 s.

Monografie na základě analýz dobového tisku, rozhovorů, archivních dokumentů, pamětí, hledali odpověď účastníci konference, která se konala v Bratislavě v roce 2014. Kladli si otázky: Jaké podoby a projevy měl a má antisemitismus v Čechách a na Slovensku? Co je určovalo a ovlivňovalo? Je vůbec možné určit jednu definici antisemitizmu? Výsledkem konference je kniha, která  není určená pouze akademické obci, ale také veřejnosti a učitelům.

 

Wein, Martin. Slovanský Jeruzalém. Jak Češi založili Izrael.
Praha : Academia, 2018. 408 s.

Československo-izraelská vojenská spolupráce byla pouhou součástí mnohem většího obrazu. Protože se Česká republika postupně stává hlavním spojencem Izraele v Evropské unii, přichází kniha s analýzou tohoto staronového spojenectví a je nepostradatelným zdrojem informací pro studenty a vědecké pracovníky se zájmem pro dějiny a židovská studia. Kniha však zaujme i veřejnost.

Březen 2018

14. března 2018

Flügge , Manfred. Století Mannových.
Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2017. 302 s.

O slavné spisovatelské rodině Mannových vyšla u nás kniha, soubor esejů Mannovi – Thomas Mann a jeho rodina (2010) od německého literárního kritika Marcela Reich-Ranického. Manfred Flügge se ve svém díle věnuje literární tvorbě všech Mannových, zajímá ho také jejich život a doba, která jim život komplikovala a ovlivňovala. Podává mnohovrstevný portrét prominentní rodiny, jejíž každý člen byl zajímavou a originální osobností.

 

Kerrová, Judith. Jak Hitler ukradl růžového králíčka.

Praha : Argo, 2017. 195 s.

Autorka o knize píše: “… chtěla jsem dětem přiblížit, jak to bylo s Hitlerem – v rodinném příběhu o uprchlících a životě v exilu …“  Malou Annu a Maxe odváží v utajení maminka v roce 1933 daleko od domova, od hraček a kamarádů vstříc neznámé budoucnosti. Dojemná, strhující kniha založená na autorčiných zážitcích patří dnes do zlatého fondu literatury pro děti a mládež.

 

Mann, Jindřich. Lední medvěd.                   

Praha : Labyrint, 2017. 143 s.

Tři krátké novely Jindřicha Manna o touze, zradě a nečekaných souvislostech. Neuvěřitelné příběhy se odehrávají v Praze, v rozděleném Berlíně, na karibském ostrově. Nevšední literární jazyk v sobě snoubí scénáristickou vybroušenost s poetikou odkazující k textům autorova otce Ludvíka Aškenazyho.

Jindřich Mann (1948) prožil dětství v Praze, v roce 1968 emigroval s rodinou, žil v Berlíně, Mnichově, Itálii. Od roku 1974 pracuje jako scénárista a režisér. Natočil televizní filmy různých metráží a žánrů většinou podle vlastních scénářů, dokumenty, dětské seriály a detektivky. Jeho próza Poste restante (česky 2012) získala Cenu Egona Erwina Kische. Je synem Ludvíka Aškenazyho a Leonie Mannové, dcery Heinricha Manna.

 

Mornštajnová, Alena. Slepá mapa.

Brno : Host, 2017. 394 s.

Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, babička vypravěčky odjíždí se svým partnerem do malého městečka v pohraničí. Chtějí začít nový život, ale Antonín je na frontě zraněn, Anna nemocná. Složitý život čeká i jejich dceru Alžbětu, která musí před německou armádou prchat zcela bez prostředků. Po letech zasáhne opět nelítostný osud v podobě důstojníka StB. Strhující román lektorky anglického jazyka a překladatelky Aleny Mornštajnové, která žije ve Valašském Meziříčí a odtud také čerpá inspiraci.

 

 

Novotný, David Jan. Soukromá historie Páté čtvrti a okolí.

Praha : Academia, 2018. 401 s.

Autor, který prožil většinu svého života v té části Starého Města pražského, kde se dřív celá staletí nacházelo Židovské město, od roku 1850 nazývané Josefov nebo také Pátá čtvrť, vypráví o proměnách míst od konce čtyřicátých let 20. století po současnost. Vypráví i o spletitých životních osudech vlastní rodiny a rovněž o tom, jak do „mikrosvěta“ Páté čtvrti vstupovaly „velké“ dějiny.

Prof. MgA. David Jan Novotný (1947)spisovatel, vysokoškolský pedagog, Za román Sidra Noach (2010) získal nominaci na Cenu Magnesia Litera 2011.

 

Rawicz, Piotr. Krev nebe.

Praha : RUBATO, 2017. 354 s.

Krev nebe je první román o holokaustu vydaný ve francouzštině. Příběh, který  vypravěč  skládá z nesourodých zápisků jistého Borise (autor sám)  není historickým dokumentem. Text odráží dva póly, život a smrt, krásu literárního prožitku a hrůzu jen letmo popisované, avšak o to působivější skutečnosti.

Piotr Rawicz (1919 – 1982), narodil se ve Lvově, po zahájení nacistických represí uprchl, po roce byl však deportován do Osvětimi. Podařilo se mu přežít a v roce 1947 se ženou emigroval do Francie. Román Krev nebe vyšel v roce 1961 a otevřel mu cestu do literárního světa, kritika revolučních idejí v roce 1968 ho však vyřadila z literárního dění. V roce 1982, po smrti své ženy, spáchal sebevraždu.

 

Teuschel, Peter. Tajemství předků.
Transgenerační přenos jako výzva a šance.

Praha : Portál, 2017. 237 s.

Téma transgeneračního přenosu se v moderní době začalo šířeji řešit v souvislosti s výskytem symptomu traumatu u potomků obětí holokaustu. Předci však hráli významnou úlohu už v prastarých či „primitivních“ kulturách. Autor na základě praxe rozebírá témata traumata, legendy, rodinná tabu apod. Kniha psychiatra a psychoterapeuta je psána pro všechny, kdo chtějí získat široce pojatý přehled o tomto fascinujícím tématu.

 

Weckerová, Helene. Golema a džin v New Yorku.

Praha : Pavel Dobrovský – BETA s.r.o., 2014. 517 s.

New York 1899. Šava je golema stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit svému okolí a zatajit svou identitu. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí … Realistické vylíčení neopakovatelné směsice lidí různých národností  z nichž se stávají Američané ve spojení s fabulací bájných postav vytváří vzrušující příběh.

 

Weissová, Blanka, Pouliček, Zuzana.  Cesta za duhou.
Vzpomínky dcery a vnučky herce, režiséra a scénáristy Čeňka Šlégla.

Praha: Petrklíč, 2018. 139 s.

Osobnost české kultury, scénárista, herec a člen Divadla Vlasty Buriana byl za II. světové války přinucen k účinkování v antisemitských skečích, k propagandistické cestě do Říše, k převzetí nacistického vyznamenání. Stalo se to poté, co si jeho jediná dcera vzala bez ohledu na norimberské zákony v roce 1941 Arnošta Weisse. Čeněk Šlégl tak vědomě zničil svou pověst, zachránil však dceru, zetě i svou dvouletou vnučku před smrtí. Po válce byl odsouzen, k umělecké práci se již nevrátil.

Únor 2018

18. února 2018

Bachrach, Peter. Cesta a břímě života.

Praha : Nakladatelství  P3K, 2017. 126 s.

Peter Bachrach se narodil v roce 1929 v Horním Slezsku, po vypuknutí války ho maminka poslala na Slovensko. Ve třinácti letech se mu podařilo utéct z transportu do Osvětimi, později se přidal k partyzánům a účastnil se Slovenského národního povstání. Po válce žil v Ostravě a v roce 1948 odjel do Izraele. Bojoval zde v pěti válkách. Žije v Haifě v Izraeli, po roce 1990 se vrací do Česka.

 

Black, Edwin. IBM a holokaust.
Strategické spojenectví mezi nacistickým Německem a největší americkou korporací.  Zahrnuje dosud nepublikované dokumenty.

Praha : Euromedia Group, a. s., 2017. 677 s.

První zlomová kniha dokumentuje morální odpovědnost IBM. Zakladatel IBM Herman Hollerith vynalezl elektro-mechanický třídič děrných štítků, umožňující nejen rychlé sčítání lidu, ale také získávat a uchovávat informace o jednotlivcích.  Stroje byly ve všech větších koncentračních táborech.

 

Dittrichová, Sabine. Potomci mlčení.
Pro čtenáře Vyhnání Berty Schnirch.

Praha : Mladá fronta, 2017. 172 s.

Živě vyprávěný příběh, ve kterém se střetává životní postoj několika generací a jenž vede k vyrovnání se s osudem, s minulostí, válkou, odsunem. Dovolená ne statku uprostřed Německa, návštěva opuštěného hřbitova, návrat do minulosti.

 

Perec, Georges. Život návod k použití.

Praha : Rubato, 2017. 727 s.

Vynikající román světové literatury 20. století. Je vesmírem zhuštěným do rozměru  domu zbaveného přední  fasády v jehož útrobách se odehrávají příběhy pestrého panoptika obyvatel. Čtenář přechází z jednoho pokoje do druhého, z jedné doby do druhé, od jednoho stylu, příběhu, příhody k dalším. Tisíc románů v jednom, tragikomické, směšné osudy se prolínají. Román je jako skládačka v níž se jednotlivé dílky-prvky-puzzle  doplňují, hledají, skládají …

Georges Perec (1936 – 1982) francouzský spisovatel , básník, režisér pocházel z polské židovské rodiny, po válce zůstal sám a složitě hledal své místo v životě. Napsal knihy Věci, W aneb Vzpomínky z dětství.

 

Pieper, Liam. Hračkář.

Praha : DOMINO, 2017. 239 s.

Člověka může definovat mnohé. I to, jaké tajemství před světem skrývá. Adam Kulakov je spokojený člověk. Hračky z jeho továrny dělají radost dětem, má vše, co si přeje. Přesto má i svá tajemství a není v rodině jediný. Jeho dědeček Arkadij byl v roce 1944 v Osvětimi a tam se mu naskytla velmi neobvyklá příležitost. Nyní, na konci života vynakládá nesmírné úsilí, aby pravda zůstala navždy skrytá.

Liam Pieper (nar. 1984 v Austrálii) se zajímá o českou historii, kulturu. V rámci projektu Praha, město literatury, se v roce 2015 zúčastnil rezidenčního pobytu zahraničních spisovatelů. Zde také začal práci na své zatím poslední próze.

 

Siegel, M. Seth. Budiž voda.
Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody.

Praha : Aligier  s. r. o., 2017. 382 s.

Kniha Budiž voda je pozoruhodným příběhem o tom, jak Izrael dokázal přetvořit pouštní pustinu ve vlídnou, vzkvétající národní domovinu. Jde o mimořádnou knihu, která si nepochybně získá oblibu a upoutá všechny, kdo se potýkají s nedostatkem vody a jinými napohled nepřekonatelnými problémy (Šimon Peres).

 

Slíva, Jiří. Můj šálek Kafky. Meine Tasse Kafka. My Cup of Kafka.
Úvod, kafkorismy, ilustrace Jiří Slíva.

Praha : Společnost  Franze Kafky, 2017. 142 s.

Kniha je bohatě ilustrovaná černobílými i barevnými kresbami známého českého grafika Jiřího Slívy. Vychází k nadcházejícímu 135. výročí narození spisovatele Franze Kafky (3. července 1883).

 

Sniegoň, Tomáš. Zmizelá historie.
Holokaust v české a slovenské historické kultuře.

Praha : Argo, 2017. 277 s.

V knize Zmizelá historie hledá historik a publicista odpověď na otázku, proč se z české a slovenské historické paměti konce 20. století vytratil pojem holokaust a to i přesto, že jak v Protektorátu  Čechy a Morava tak i v satelitním německém Slovenském štátu došlo k vyvraždění mnoha desítek tisíc obyvatel židovského původu.

Prosinec 2017

7. ledna 2018

Avineri, Shlomo. Theodor Herzl a založení židovského státu.

Praha : Sefer, 2017. 347 s.

Avineriho  monografie  věnovaná  zakladateli politického sionismu Theodoru Herzlovi není určená jen těm, kdo se zajímají o dějiny Státu Izrael, ale všem, které zajímá historie Evropy na sklonku 19. a 20. století. Píše poučeně a přitom poutavě, dokáže zdůraznit dějinné paradoxy, kombinovat osobní pohled s perspektivou historického a společenského kontextu i s naší současností.

 

Berlejung, Angelika. Náboženské dějiny starověkého Izraele.

Praha  : Vyšehrad, 2017. 307 s.

Kniha profesorky Univerzity v Lipsku je vynikajícím úvodem do dějin a náboženství v oblasti, kde vznikla hebrejská Bible. V první části knihy podává přehled pramenů a základních disciplín, věnuje se však také hmotným památkám i nápisům, které se zabývají starověkým Izraelem.  V druhé části předkládá na základě těchto pramenů podrobný přehled starověkých dějin a náboženství na území Palestiny a přilehlých oblastí.

 

Borovička, Michael. Praha temná a tajemná.
Neturistický průvodce  alternativní minulostí města.

Praha : Paseka, 2017. 314 s.

Stověžatá Praha je turistickým lákadlem. Pražané jsou si toho vědomi a jako cizí hosté se zajímají především o slavnou minulost města a zachovalé architektonické památky. Hlava království má však též „odvrácené dějiny“  – časy nesvobody, morové epidemie, osudy židovského ghetta, pogromy. Autor čtivě a zajímavě přibližuje tajemnou, židovskou Prahu za vlády panovníků Františka Josefa I., císaře Rudolfa II. a Josefa II.

Gleitzman, Morris. Potom.

Praha : Argo, 2017. 194 s.

Pokračování knihy Kdysi (Praha : Argo, 2016. 162 s., máme v knihovně), která je prvním dílem  z čtyřdílné řady o životě v okupovaném Polsku. V tomto druhém díle nazvaném Potom se setkáváme s Felixem a malou Zeldou, kteří uprchli z vlaku do koncentračního tábora a našli úkryt u statkářky Genii. Felix však tuší, že někdo jejich pečlivě skrývanou identitu odhalí … Kniha o odvaze a naději, přátelství a lidskosti v nelidské době.

 

Grunberg, Arnon. Mateřská znaménka.

Praha : Dybbuk, 2017. 342 s.

Mladý psychiatr Kadoke má problémy s hledáním ošetřovatelky pro svou matku. Nizozemský autor nás opět v tomto románu vtahuje do problematiky, do složitosti lidských vztahů. Arnon Yasha Yves Grunberg (Amsterodam, 1971) se narodil v rodině židovských emigrantů z Německa. Jeho romány např. Modré pondělky, Figurant, Statisté, Tirza, Gstaad, jsou překládány a oceňovány v různých státech. V současnosti žije v New Yorku.

 

Harari, Yuval Noah. Homo deus. Stručné dějiny zítřka.

Voznice : LEDA, 2017. 430 s.

Kniha profesora Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se zabývá světovými dějinami a dlouhodobými historickými procesy. Bill Gates o knize napsal: “Homo deus je výjimečně poutavá kniha se spoustou podnětných myšlenek – a nepoužívá odbornou hantýrku. Přiměje nás, abychom se zamysleli nad budoucností, což vlastně znamená, že se máme zamyslet nad přítomností.“

 

Karhan, Jaroslav. Cesta k harmonii.

J. A. Komenský – L. L. Zamenhof. Praha : Kava-Pech, 2017. 89 s.

Kniha je věnovaná památce dvou významných Evropanů Jana Amose Komenského „učitele národů“ a Ludvíka Lazara Zamenhofa, tvůrce univerzálního jazyka esperanto. Cílem obou byla všelidská harmonie a trvalý světový mír.

 

Keret, Etgar. Sedm dobrých let.

Praha : GplusG, 2017. 170 s.

Kniha povídek originálního izraelského spisovatele (1967), který píše také scénáře, knihy pro děti a přednáší na univerzitě v Beer Ševě a v Tel Avivu. Povídky vychází z autobiografických vzpomínek na rodiče, kteří přišli do Izraele z Polska, autor vypráví o poválečných dobrodružstvích otce, o izraelské realitě a lidech, svém psaní a autorských čteních, vše s humorem, sebeironií, ve zkratce s originální pointou.

Knihu přeložila Tereza Černá. V knihovně máme sbírky Létající Santini (GplusG, 2005) a Najednou někdo klepe na dveře (GplusG, 2014).

Mazzeo Tilar J. Ireniny děti. Nevšední příběh hrdinky, která z varšavského ghetta zachránila 2 500 dětí.

Praha : Práh, 2017. 311 s.

Irena Sendlerová (1910 – 2008) byla srovnávána s Oskarem Schindlerem. Neměla ale výjimečné postavení, vystudovala polonistiku a nový obor sociální práce. Na začátku okupace založila odbojovou skupinu, aby mohla pomáhat všem potřebným, i Židům. Měla velký dar – uměla svým příkladem strhnout ostatní, byla statečná a stala se klíčovou postavou odboje. V roce 1943 ji zatklo gestapo, nikoho neprozradila a členům odboje se ji podařilo zachránit. Po válce ji jako účastnici varšavského povstání a členku „západního“ odboje krutě vyslýchala polská komunistická tajná policie.

Oliva, Pavel. Osudy mé rodiny.

Praha : Arista Books, s. r. o., 2017. 236 s.

Protagonisty této knihy jsou manželé Olivovi, špičkoví odborníci v oblasti společenskovědních disciplín. Pavel Oliva v oboru dějin antického starověku a Věra Olivová v oboru moderní československé  historie. Vzpomínky doplňuje řada zachovaných dokumentů. Ve svých vzpomínkách se autor zaměřuje především na politické zvraty, období německé okupace a dobu normalizace po roce 1970. Po roce 1989 se manželé zapojili do společenského i vědeckého dění.

Orlev, Uri. Domů ze slunečných stepí.

Praha : Práh, 2017. 237 s.

Pětiletý Eljuša musí opustit hračky i život, který dosud znal. Začíná druhá světová válka a jeho rodina na poslední chvíli prchá před německou armádou. Eljuša se s maminkou a sourozenci vydává na cestu do Kazachstánu, kde je ve slunečných stepích čeká nový život. Eljuša si postupně v malé kazašské vesnici najde muslimské kamarády a pomáhá se zajištěním základních potřeb rodiny. Na konci války se děti znovu vydávají s maminkou na cestu, tentokráte do nové domoviny – budoucího Státu Izrael. Kniha pro mládež.

Pomselová, Brunhilde, Hansen Thore D. Jeden německý život. Příběh poslední sekretářky Josepha Goebbelse.

Praha : Ikar, 2017. 197 s.

Vyprávění Brunhildy Pomselové, bývalé sekretářky říšského ministra propagandy, o jejím nezájmu ohledně vzestupu nacionálních socialistů, nezájmu o společenský i mravní úpadek doby, pouze o její snaze mít dobré místo, kariéru. Sama ve svých 106 letech řekla: “prostě jsme se s tím svezli“.  Politolog Hansen ukazuje, kam až může vést lhostejnost, ignorance, nezájem o politiku.

Šašek, Miroslav. To je Izrael.

Praha : Baobab, 2017. 60 s.

Kniha výtvarníka a architekta M. Šaška (1916 – 1980), který žil od roku 1947 v zahraničí. Pracoval v redakci Svobodné Evropy, pořádal výstavy svých obrazů, ilustroval knihy. Nejznámější z jeho díla je  18 autorských ilustrovaných průvodců po městech a státech světa, určených pro děti. Kniha přináší krásné barevné kresby izraelské přírody, měst, památek, které doprovází kratší texty.

Teegeová, Jennifer, Sellmairová, Nikol.
Můj dědeček by mě popravil.
Příběh vnučky Amona Götha, nacistického „řezníka“ ze Schindlerova seznamu.

Praha : Metafora, 2017. 205 s.

Jennifer Teegeová je dcerou německé matky a nigerijského otce. Matka ji nechala v ústavu pro odložené děti, s rodinou tak ztratila kontakt. V dospělosti  žila v Izraeli, učila se hebrejsky, získala bakalářský titul afrikanistky. Zcela náhodou se jí dostala do rukou kniha o její matce Monice Göthové Svého otce musím přece milovat, nebo snad ne? Kniha jí obrátila život naruby, začala hledat své kořeny …

Tenenbom, Tuvia. Všechny jejich lži.
Mimořádně vtipná i alarmující zpráva o Americe.
Příbram : nakladatelství  Zeď, 2017. 359 s.

Izraelsko-americký novinář, spisovatel a dramatik procestoval Ameriku křížem krážem a mluvil se stovkami lidí. Klade jim chytré i zdánlivě naivní otázky, aby je vyprovokoval a zjistil, co si opravdu myslí. Následně skládá obrázek, který je vtipnou, ale zároveň alarmující zprávou o dnešní americké společnosti. Tenenbom není ani levičák, ani pravičák, zkrátka chce znát pravdu a tak dráždí úplně všechny.

Vodrážková, Iva. Jan Wood chlapec, který zasadil strom.

Praha : Práh, 2017. 84 s.

Napůl báje, napůl skutečný příběh. Jeho počátek leží kdesi v imaginární minulosti daleké Austrálie. Obyvatelé ustoupí kolonizátorům, ale nevzdají se svých rituálů a zvyků. Tajemný chlapec (oživlá soška z posvátného stromu) se vydává do světa a poznává Londýn, Izrael, Safed, Jeruzalém a Prahu. Text provází barevné fantazijní ilustrace autorky. Kniha pro mladé čtenáře.