Úvod » Zprávy » Zajímavosti

Zajímavosti

V severním Izraeli objevena římská vila s předměty Herodova pohanského chrámu

23. března 2017 - 09:06 od Redakce2

Archeologický tým z Carthage College objevil v severoizraelském Omritu pozůstatky římské vily přibližně z 1. století o. l. Omrit je známý jako sídlo pohanského chrámu, který nechal na počest císaře Augusta vybudovat král Herodes Veliký. číst dále »

Nález nové Quamramské jeskyně

27. února 2017 - 14:15 od Redakce2

Hledání přináší ovoce. Jeskyně s antickými nádobami nadchla archeology. Měla být skladištěm starých svitků. číst dále »

Archeologové začnou kopat v Kirjat Jearim, biblickém místě, kde stávala Archa úmluvy

10. února 2017 - 13:18 od Redakce2

Tým izraelských a francouzských archeologů začne v srpnu pod vedením profesora Israela Finkelsteina s vykopávkami v arabské vesnici Abú Goš. Místo bylo na základě staršího arabského názvu – Karját al-‘Ináb – ztotožněno s biblickým Kirjat Jearim. Právě v tomto místě, zmiňovaném v hebrejské Bibli více než desetkrát, měla stát přibližně dvě desetiletí Archa úmluvy číst dále »

První vlastní chytrý telefon

6. února 2017 - 14:17 od Redakce

Izraelské obranné síly představily svůj první vlastní chytrý mobilní telefon, který umožní jejím příslušníkům bezpečnou komunikaci. Nový smartphone podporuje využití 4G i vojenské sítě a umožňuje vojákům bezpečně posílat utajované SMS zprávy, e-maily, fotografie a videa. Přístroj byl vyvinut ve spolupráci s Motorolou a armáda jeho existenci oznámila dnes na svém twitterovém účtu. číst dále »

Objevené římské divadlo

16. ledna 2017 - 11:31 od Redakce

Na Golanských výšinách v oblasti Hippos-Sussita  chyběl dosud archeologům jakýkoli náznak kulturního objektu patřícího ke každému římskému městu.

Nyní objevili odborníci Univerzity v Haifě  na Golanech velké římské divadlo ležící vně městských hradeb. Domnívali se proto, že  zařízení bylo určeno náboženským ceremoniím, nikoli radovánkám publika. číst dále »

Jákobovy ovce se vracejí domů

9. ledna 2017 - 17:53 od Redakce

Jákobovy ovce jsou tisíce let staré plemeno zmiňované již ve Starém zákoně. Jenže právě v Izraeli vyhynuly. Manželský pár z Kanady je nyní přivezl zpět do Svaté země. číst dále »

Nebeský žebřík jako symbol modlitby

20. prosince 2016 - 12:27 od Redakce2

 „Jákob vyšel z Berševy a šel do Charan,“ praví se na počátku 28. kapitoly První knihy Mojžíšovy. „Narazil však na jedno místo, a protože zapadlo slunce, přenocoval tam. Vzal z kamenů toho místa, rozložil je kolem své hlavy a na tom místě usnul. Zdálo se mu a hle, spatřil žebřík, opřený o zem a dosahující vrcholkem nebes, a hle, Boží poslové po něm vystupují a sestupují. A hle, přímo nad ním stál Hospodin…“   číst dále »

V aukci byla prodána nejstarší  deska s Desaterem

14. prosince 2016 - 12:25 od Redakce

Kamenná deska z bílého mramoru na které je vyrytých Deset Božích přikázán má za sebou dlouhou cestu. Nejstarší známá deska tohoto druhu byla prodána v aukci. Prodejce však měl jednu podmínku. číst dále »

Nález sošky staré 4.000 let

27. listopadu 2016 - 08:56 od Redakce2

takrka-4000-let-stara-soskaPři vykopávkách v Jehudu u Tel Avivu nalezli archeologové vedle zvířecích kostí a nástrojů také sošku jejíž stáří se odhaduje na 4.000 let. číst dále »

Nové archeologické centrum v Izraeli

17. listopadu 2016 - 13:33 od Redakce2

nove-izraelske-archeologiicke-stredisko-ochrana-proti-slunciV budoucnu se budou zájemci  dívat restaurátorům při jejich práci přes rameno. Nové centrum, které to umožní, není však ještě dohotovené. číst dále »