Úvod » Zprávy » Humor

Humor

Židovský humor jako moudrost, vtip a zbraň

11. ledna 2017 - 13:57 od Redakce

( Z knihy Josefa Joffe, kterou se vám pokusíme postupně na této stránce představit)

V jednom ruském štetlu se představenstvo obce rozhodlo, že bude platit jednomu chudému Židovi jeden rubl týdně za to, aby seděl u vchodu do štetlu a vyhlížel Mesiáše, kterého by mohl jako první pozdravit a oznámit jeho příchod celému štetlu. Ten tuto nabídku přijal. Kdosi se jej pak zeptal, jestli mu nevadí ta žebrácká mzda, kterou za svou práci dostává. „Ano“, odpověděl, „ta práce je opravdu mizerně placená, ale jakou má úžasnou perspektivu!“ číst dále »

Pokračujeme výběrem židovského humoru ze zápisníku Věry Tydlitátové (1)

3. ledna 2017 - 09:12 od Redakce2

Kohn po dlouhé době potká Roubíčka a hned vyzvídá: “Jakpak se maj, co Roubíček?” Roubíček se zatváří smutně a začne lkát: “Blbě, Kohn! Blbě! Bydlím ve starém baráku na Ořechovce. Furt se o to starat. Hrůza! Piju starý víno, jím plesnivej sýr, jezdím v autě bez střechy, zajímají se o mě jen povrchní ženský, pořád jen sex, sex, sex. Žádný duchovno….To není život, to jsou muka!” číst dále »

Humor z měsíčníku Chajejnu

13. listopadu 2016 - 14:31 od Redakce2

Po bohoslužbách na Roš hašana stál rabi jako obvykle u východu ze synagogy, aby se mohl rozloučit se členy kongregace. Když tu náhle zahlédl jednoho člena, kterého nevídal často a viděl, že se snaží co nejrychleji a nepozorovaně opustit synagogu. Rychle mu tedy potřásl rukou, vzal si jej stranou a řekl mu: „Davide, myslím, že bys měl vstoupit do B-í armády!“ „Ale já v ní už jsem,“ protestoval David. „Tak jak to, že tě v šulu vídávám jen na Jom Kipur a Roš hašana?“ zeptal se rabi. David na to pohotově: „Protože jsem u tajné služby!“ číst dále »

Znovu listujeme zápisníkem Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:30 od Redakce2

“Mamele, včera jsem inzerovala v Prager Tagblattu pod šifrou a hledala známost s lásky hodným pánem.”
“A přihlásil se někdo?”
“Tatínek.” číst dále »

Pokračování ze zápisníků Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:29 od Redakce2

Mladý Roubíček je na schůzce se slečnou Kohnovou a navrhuje, že by mohli zajít do kina. Slečna se brání: “Ne, pane Roubíček, v kině je tma a vy byste si dovolal důvěrné věci….ne, ne.” “Ale slečno Etelko, to bych si nedovolil už kvůli lidem za námi!” “No pane Roubiček! Vy nemáte na poslední řadu?!!! číst dále »

Smějeme se s Chabadem!

13. listopadu 2016 - 14:27 od Redakce2

S Chabadem? S oním hnutím, známým jako Chabad Lubavič? S tím Chabadem, který s až misionářským nadšením šíří Tóru mezi Židy po celém světě a který pro někoho může být pravda trochu kontroverzní? Ano, s tím. Nechceme toto hnutí hodnotit ani propagovat. Chceme vám jen představit vtipy z jejich webových stránek. A musíme uznat, že se smějí dobrým vtipům. Posuďte sami: číst dále »

Střípky z knihy Jidiše Kop

13. listopadu 2016 - 14:25 od Redakce2

jidi__e_kopOnehdy jsme se potkali se známým, který mi řekl: „Přečetl jsem si knihu Jidiše kop od Rabi Niltona Bondera. Tak jsem vám ji na obci vypůjčil, určitě se vám bude líbit“. A měl pravdu, kniha mě skutečně zaujala a moc se mi i líbila.
Dovolil jsem si z ní vybrat pár laskavých rabínských moudrostí, někdy i s jejich rabínskými komentáři.
Snad vás těchto několik řádek přivede do knihovny židovské obce.
Vybiral: Petr Špunar číst dále »

Humorné příběhy zaznamenané Petrem Špunarem

13. listopadu 2016 - 14:22 od Redakce2

kocourMilí návštěvníci našeho webu, přeji Vám, abyste mohli na svět nazírat alespoň v takové pohodě, jako kocour nalezenec, který si našel domeček s plným zaopatřením na skříni u správce židovského hřbitova v Brně – Židenicích.

Článek s anekdotami připravil Petr Špunar v roce 2003 do rubriky Židé v Brně silvestrovského vydání deníku Rovnost.
číst dále »

Další humorné střípky z bloku Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:20 od Redakce2

Löwenstein spěchá na vlak, ale ten mu ujede před nosem.
Löwenstein položí kufr, otře čelo a zabrblá pod vousy:
“Zatracenej antisemitizmus!” číst dále »

Pesachový humor

13. listopadu 2016 - 14:17 od Redakce2

Nepochybně se shodneme na tom, že  v občanském měsíci dubnu dominuje našemu židovskému životu Pesach. A nebyl by to svátek židovský, aby nebyl obklopen – kromě svátečnosti a půvabného světla svící – také vtipy. A jestliže rádi říkáme, že židovství a jeho náboženská praxe jsou úzce spojeny s každodenním životem, tím spíš to platí o našem humoru. Dokladem toho je, kolik různých vtipů se točí kolem povinnosti nejíst během tohoto svátku kvašené potraviny (chamec), ale maces. číst dále »