Úvod » Humor

Humor

Židovský humor jako moudrost vtip a zbraň (2)

2. května 2017 - 10:13 od Redakce

S návštěvníky našeho webu jsme se na této stránce rozloučili na hotelové recepci, ke které přichází židovský host a je tázán: „Bude si pán přát pokoj s tekoucí vodou?“ Odpověď – na kterou jsme vás nechali čekat – zní: „Nač? Copak jsem pstruh?“ číst dále »

Židovský humor jako moudrost, vtip a zbraň

4. dubna 2017 - 12:02 od Redakce2

Už dříve jsme na této stránce slíbili přinést čtenářům  více než jen ochutnávku ze stejnojmenné knihy Josefa Joffeho. Nyní tedy začínáme se čtením a pokračování této až vědecké knihy o židovském humoru. číst dále »

Proč muži pijí na Purim?

7. března 2017 - 14:13 od Redakce2

Jinak řečeno, proč tuto micvu plní téměř všichni muži tak ochotně, jako snad žádnou jinou? Otázka je to dobrá, protože podle sociologických výzkumů je mezi Židy staticky výrazně méně alkoholiků než v ostatní populaci. Dokazují to nejnovější výzkumy amerických univerzit, které porovnávaly podíl alkoholiků v oblastech s výrazným židovským zastoupením oproti oblastem, kde Židé nežijí (podle welt.de). Existuje hlubinně psychologická teorie (viz únorové Chajejnu a sloupek Víta Šlechty „Naši bratři psychiatři“), která tvrdí, že odpor k alkoholu vychází z nevědomí židovských mužů, ve kterých je založeno spojení chuti vína s bolestí obřízky (tradičně mohel dává chlapci při obřízce na utišení cucat víno). Toto vysvětlení ovšem neřeší to, že nepijí ani židovské ženy. Že by to dělaly ze solidarity číst dále »

Židovský humor jako moudrost, vtip a zbraň

11. ledna 2017 - 13:57 od Redakce

( Z knihy Josefa Joffe, kterou se vám pokusíme postupně na této stránce představit)

V jednom ruském štetlu se představenstvo obce rozhodlo, že bude platit jednomu chudému Židovi jeden rubl týdně za to, aby seděl u vchodu do štetlu a vyhlížel Mesiáše, kterého by mohl jako první pozdravit a oznámit jeho příchod celému štetlu. Ten tuto nabídku přijal. Kdosi se jej pak zeptal, jestli mu nevadí ta žebrácká mzda, kterou za svou práci dostává. „Ano“, odpověděl, „ta práce je opravdu mizerně placená, ale jakou má úžasnou perspektivu!“ číst dále »

Pokračujeme výběrem židovského humoru ze zápisníku Věry Tydlitátové (1)

3. ledna 2017 - 09:12 od Redakce2

Kohn po dlouhé době potká Roubíčka a hned vyzvídá: “Jakpak se maj, co Roubíček?” Roubíček se zatváří smutně a začne lkát: “Blbě, Kohn! Blbě! Bydlím ve starém baráku na Ořechovce. Furt se o to starat. Hrůza! Piju starý víno, jím plesnivej sýr, jezdím v autě bez střechy, zajímají se o mě jen povrchní ženský, pořád jen sex, sex, sex. Žádný duchovno….To není život, to jsou muka!” číst dále »

Humor z měsíčníku Chajejnu

13. listopadu 2016 - 14:31 od Redakce2

Po bohoslužbách na Roš hašana stál rabi jako obvykle u východu ze synagogy, aby se mohl rozloučit se členy kongregace. Když tu náhle zahlédl jednoho člena, kterého nevídal často a viděl, že se snaží co nejrychleji a nepozorovaně opustit synagogu. Rychle mu tedy potřásl rukou, vzal si jej stranou a řekl mu: „Davide, myslím, že bys měl vstoupit do B-í armády!“ „Ale já v ní už jsem,“ protestoval David. „Tak jak to, že tě v šulu vídávám jen na Jom Kipur a Roš hašana?“ zeptal se rabi. David na to pohotově: „Protože jsem u tajné služby!“ číst dále »

Znovu listujeme zápisníkem Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:30 od Redakce2

“Mamele, včera jsem inzerovala v Prager Tagblattu pod šifrou a hledala známost s lásky hodným pánem.”
“A přihlásil se někdo?”
“Tatínek.” číst dále »

Pokračování ze zápisníků Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:29 od Redakce2

Mladý Roubíček je na schůzce se slečnou Kohnovou a navrhuje, že by mohli zajít do kina. Slečna se brání: “Ne, pane Roubíček, v kině je tma a vy byste si dovolal důvěrné věci….ne, ne.” “Ale slečno Etelko, to bych si nedovolil už kvůli lidem za námi!” “No pane Roubiček! Vy nemáte na poslední řadu?!!! číst dále »

Smějeme se s Chabadem!

13. listopadu 2016 - 14:27 od Redakce2

S Chabadem? S oním hnutím, známým jako Chabad Lubavič? S tím Chabadem, který s až misionářským nadšením šíří Tóru mezi Židy po celém světě a který pro někoho může být pravda trochu kontroverzní? Ano, s tím. Nechceme toto hnutí hodnotit ani propagovat. Chceme vám jen představit vtipy z jejich webových stránek. A musíme uznat, že se smějí dobrým vtipům. Posuďte sami: číst dále »

Další humorné střípky z bloku Věry Tydlitátové

13. listopadu 2016 - 14:20 od Redakce2

Löwenstein spěchá na vlak, ale ten mu ujede před nosem.
Löwenstein položí kufr, otře čelo a zabrblá pod vousy:
“Zatracenej antisemitizmus!” číst dále »