Úvod » Zprávy » Články

Články

Jak se OSN pokusilo opravit Palestincům štvavé školní osnovy

24. dubna 2017 - 12:43 od Redakce2

Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích. číst dále »

Francouzská Front National a šoa

21. dubna 2017 - 12:31 od Redakce2

Marine Le Pen v interview pro RTL a Le Figaro řekla, že si myslí, že Francie není zodpovědná za deportaci Židů během 2.světové války.To samozřejmě neodpovídá historické pravdě. Marine Le Pen se odvolala na výroky dřívějších prezidentů de Gaulla a Mitterranda, že vinu za deportaci Židů nese vláda ve Vichy, která nebyla legální a tedy nereprezentovala Francii. To jsou ovšem jen slovní hříčky. číst dále »

Prezident Masaryk patřil k velkým zastáncům sionismu

14. dubna 2017 - 13:08 od Redakce

Prezident Masaryk se v Hilsnerově aféře rozhodně postavil proti pověře o židovské rituální vraždě. Méně je už známo, že patřil k velkým zastáncům sionismu. Osvědčil to i svou návštěvou britské mandátní Palestiny před 90 lety.

„Mně je sionismus a národní židovství velmi sympatické,“ uvedl prezident Masaryk v rozhovoru počátkem roku 1919. „Co se týká Židů v našem státě, jsou zde vedle sionistů takzvaní asimilanti. Jde tu o dva programy. Jednak, řekne-li kdo, že je Němec, mám to akceptovat, prohlásí-li, že je Žid, mám to rovněž akceptovat. To vyplývá již z práva na sebeurčení, kterého musí se použíti také na Židy.“   číst dále »

Před 525 lety byli Židé vypovězeni ze Španělska

2. dubna 2017 - 08:58 od Redakce2

Španělský král Ferdinand II. Aragonský a královna Isabela Kastilská podepsali dekret o vypovězení Židů ze Španělska před 525 lety, 31. března 1492. Pět set let  poté se král Juan Carlos omluvil v roce 1992 za tuto „historickou nespravedlnost“, jak ji nazval. Odhaduje se, že katoličtí králové Fernando Aragonský a Isabela Kastilská vyhnali
ze země na sto tisíc Židů a ostatní byly přinuceni konvertovat ke křesťanství.
číst dále »

Emilie Schindlerová: Židy Oskar zachránil, mne opustil!

7. března 2017 - 13:40 od Redakce2

Přestože se Emilie Schindlerová (†93) takřka stejnou měrou jako její manžel podílela na záchraně 1 200 Židů před holocaustem, žila vedle Oskara Schindlera (†66) téměř bez povšimnutí. Nebýt filmu Schindlerův seznam (1993), kdo ví, zda by někdy opustila jeho stín, přestože byla statečnou a odvážnou ženou, jež byla připravena se zcela obětovat pro záchranu lidských životů. Jednala podle židovské tradice: Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět. číst dále »

Summit Netanjahu – Trump splnil izraelská očekávání

21. února 2017 - 13:59 od Redakce

První schůzka premiéra Benjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal. Za to se může těšit na neochvějnou americkou podporu, kterou Trump ve středu potvrdil a ještě dodal, že bude Izrael důsledně hájit i na mezinárodní scéně, zejména na půdě OSN, která je proti němu zaujatá. číst dále »

Tradice pokladniček na brněnském hřbitově

1. února 2017 - 11:51 od Redakce2

Až do poloviny 19. století nesměli Židé v Brně bydlet. Vrátit se mohli po dlouhých čtyřech stoletích od svého vyhnání v roce 1454. Jedním z prvních počinů, ještě před ustanovením samotné židovské obce, bylo podle starobylé tradice založení Svatého bratrstva (Chevra kadiša). Navštěvovali nemocné, zabezpečovali pohřební službu a pomocný personál, později do své péče převzali juliánovský židovský hřbitov (1852). Dokonce podporovali chudé Židy projíždějící městem, např. o svátcích Pesach jim rozdávali macesy. číst dále »

Rukopis statutu moravských židovských obcí z 18. století

10. ledna 2017 - 09:02 od Redakce2

Nejcennějším letošním přírůstkem do sbírek Židovského muzea je rukopis statutu moravských židovských obcí, pocházející z poloviny 18. století. Obsahuje nařízení, které schvalovala a postupně přidávala zemská rada židovských obcí během 23 synoda konaných mezi léty 1650 a 1748. Těchto nařízení hebr. takanot bylo původně 311 –tuto numerickou hodnotu vyjadřují hebrejská písmena šin, jod a alef, odtud tradiční název Šaj takanot. číst dále »

Po více než 90 letech byl objeven ztracený film, který byl za války cenzurován, protože předpovídal holocaust

6. ledna 2017 - 13:11 od Redakce

 „Město bez Židů“, němý film z roku 1924, který předpověděl perzekuci Židů, se bude poté,co se dočká zrestaurování, promítat ve Vídni. Snímek, který byl natočen podle předlohy židovského novináře Huga Bettauera, se na 90 let jakoby ztratil z povrchu zemského, dokud nebyl znovuobjeven náhodou na pařížském bleším trhu. číst dále »

Kwanzaa: Svátek sedmiramenného svícnu, který se snadno splete s Chanukou

3. ledna 2017 - 09:08 od Redakce2

Letos prvního ledna byl nejen poslední den Chanuky, ale i svátku Kwanzaa. Slyšíte o něm poprvé? Budete se možná divit, ale někteří černošští Židé v USA a Kanadě mají touhle dobou rozsvícené svícny dva – kromě chanukije ještě sedmiramenný. Ten druhý se jmenuje kinara a má krátkou, ale podivuhodnou historii. Proklínaná i obdivovaná šedesátá léta přinesla kromě hippies, sexuální revoluce a Jewish Renewal také emancipaci Afroameričanů. K objevování a utváření vlastní kultury patřila idea pan-afrikanismu, spory o sebepojetí v rámci afroamerických komunit a snaha o vytvoření vlastních symbolů a svátků. Roku 1966 tak vznikla Kwanzaa – svahilsky „svátek prvních plodů“. Každoročně v týdnu od 26. prosince do 1. ledna ji jako oslavu afrického dědictví slaví v USA kolem dvou milionů lidí, k nimž se připojují další tisíce z celého světa – v Kanadě, Francii, na Jamajce a v Brazílii. číst dále »