Úvod » Zprávy » Články

Články

Emilie Schindlerová: Židy Oskar zachránil, mne opustil!

7. března 2017 - 13:40 od Redakce2

Přestože se Emilie Schindlerová (†93) takřka stejnou měrou jako její manžel podílela na záchraně 1 200 Židů před holocaustem, žila vedle Oskara Schindlera (†66) téměř bez povšimnutí. Nebýt filmu Schindlerův seznam (1993), kdo ví, zda by někdy opustila jeho stín, přestože byla statečnou a odvážnou ženou, jež byla připravena se zcela obětovat pro záchranu lidských životů. Jednala podle židovské tradice: Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět. číst dále »

Summit Netanjahu – Trump splnil izraelská očekávání

21. února 2017 - 13:59 od Redakce

První schůzka premiéra Benjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal. Za to se může těšit na neochvějnou americkou podporu, kterou Trump ve středu potvrdil a ještě dodal, že bude Izrael důsledně hájit i na mezinárodní scéně, zejména na půdě OSN, která je proti němu zaujatá. číst dále »

Tradice pokladniček na brněnském hřbitově

1. února 2017 - 11:51 od Redakce2

Až do poloviny 19. století nesměli Židé v Brně bydlet. Vrátit se mohli po dlouhých čtyřech stoletích od svého vyhnání v roce 1454. Jedním z prvních počinů, ještě před ustanovením samotné židovské obce, bylo podle starobylé tradice založení Svatého bratrstva (Chevra kadiša). Navštěvovali nemocné, zabezpečovali pohřební službu a pomocný personál, později do své péče převzali juliánovský židovský hřbitov (1852). Dokonce podporovali chudé Židy projíždějící městem, např. o svátcích Pesach jim rozdávali macesy. číst dále »

Rukopis statutu moravských židovských obcí z 18. století

10. ledna 2017 - 09:02 od Redakce2

Nejcennějším letošním přírůstkem do sbírek Židovského muzea je rukopis statutu moravských židovských obcí, pocházející z poloviny 18. století. Obsahuje nařízení, které schvalovala a postupně přidávala zemská rada židovských obcí během 23 synoda konaných mezi léty 1650 a 1748. Těchto nařízení hebr. takanot bylo původně 311 –tuto numerickou hodnotu vyjadřují hebrejská písmena šin, jod a alef, odtud tradiční název Šaj takanot. číst dále »

Po více než 90 letech byl objeven ztracený film, který byl za války cenzurován, protože předpovídal holocaust

6. ledna 2017 - 13:11 od Redakce

 „Město bez Židů“, němý film z roku 1924, který předpověděl perzekuci Židů, se bude poté,co se dočká zrestaurování, promítat ve Vídni. Snímek, který byl natočen podle předlohy židovského novináře Huga Bettauera, se na 90 let jakoby ztratil z povrchu zemského, dokud nebyl znovuobjeven náhodou na pařížském bleším trhu. číst dále »

Kwanzaa: Svátek sedmiramenného svícnu, který se snadno splete s Chanukou

3. ledna 2017 - 09:08 od Redakce2

Letos prvního ledna byl nejen poslední den Chanuky, ale i svátku Kwanzaa. Slyšíte o něm poprvé? Budete se možná divit, ale někteří černošští Židé v USA a Kanadě mají touhle dobou rozsvícené svícny dva – kromě chanukije ještě sedmiramenný. Ten druhý se jmenuje kinara a má krátkou, ale podivuhodnou historii. Proklínaná i obdivovaná šedesátá léta přinesla kromě hippies, sexuální revoluce a Jewish Renewal také emancipaci Afroameričanů. K objevování a utváření vlastní kultury patřila idea pan-afrikanismu, spory o sebepojetí v rámci afroamerických komunit a snaha o vytvoření vlastních symbolů a svátků. Roku 1966 tak vznikla Kwanzaa – svahilsky „svátek prvních plodů“. Každoročně v týdnu od 26. prosince do 1. ledna ji jako oslavu afrického dědictví slaví v USA kolem dvou milionů lidí, k nimž se připojují další tisíce z celého světa – v Kanadě, Francii, na Jamajce a v Brazílii. číst dále »

Arnošt Lustig

23. prosince 2016 - 08:52 od Redakce2

(21. prosince 1926 Praha – 26. února 2011 Praha)

… ověřil jsem si, že to co jsem zažil, mi lidé nevěří. Zlo je nesdělitelné a nepochopitelné. Pokud to chci někomu sdělit, musím to napsat … (volná interpretace) Arnošt Lustig patří mezi nejvýznamnější současné světové spisovatele, humanisty, jejichž životním tématem je holocaust. Jeho tvorba zahrnuje dvě desítky knih a je překládána do světových jazyků. Svůj literární styl opíral o životní zkušenosti a osud. Jeho dílo získalo významná česká i světová uznání a literární ceny. číst dále »

Narodili se, aby přežili

22. prosince 2016 - 13:37 od Redakce2

Připomínka válečné hrůzy se šťastným koncem Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití. číst dále »

Vědci zkoumají, zda stres z holokaustu přežívá i v dalších generacích

20. prosince 2016 - 12:26 od Redakce2

Brněnští vědci hledají dobrovolníky pro nezvyklý výzkum. Snaží se zjistit, zda se stres z hrůz holokaustu přenesl také na děti a vnuky těch, kteří masivní vyvražďování Židů za druhé světové války přežili. číst dále »

Pětidenní kongres Fatahu dal za pravdu pesimistům

8. prosince 2016 - 13:54 od Redakce2

Optimisté doufali, že 7. sjezd hnutí Fatah Mahmúda Abbáse přivede do vedení strany „novou krev“, určí její nové směřování a zřídí funkci místopředsedy, který by jednou mohl po Abbásovi stanout v čele Fatahu i celé Palestinské autonomie. Pětidenní kongres, který v neděli skončil v Ramalláhu, však dal za pravdu pesimistům – zabetonoval zkostnatělost hnutí, s kterou je většina Palestinců nespokojena, upevnil železnou vládu Abbáse a eliminoval všechny jeho odpůrce. číst dále »