Úvod » Články

Články

Letošní vítěz „židovské Nobelovky“ Anish Kapoor zrušil ceremoniál a dal milion dolarů na pomoc uprchlíkům

7. května 2017 - 09:02 od Redakce2

Indicko-britský židovský umělec Anish Kapoor byl v pondělí 1. května jmenován letošním laureátem ceny Genesis, které se občas říká též „židovská Nobelovka“. Uděluje se lidem „různých profesí, kteří inspirovali ostatní svým zapojením do židovské komunity a přínosem židovství a státu Izrael“. číst dále »

V současnosti žije v Izraeli 8 680 000 lidí a 43% světového židovstva

30. dubna 2017 - 16:31 od Redakce2

Podle informací, které k 69. Dni vyhlášení nezávislosti zveřejnil izraelský statistický úřad, má Izrael 8 680 000 občanů a jeho populace roste přibližně o 2 % ročně. Za posledních 12 měsíců se v Izraeli narodilo 174 tisíc dětí, 44 tisíc lidí zemřelo a do země přibylo 30 tisíc nových imigrantů. číst dále »

Jak se OSN pokusilo opravit Palestincům štvavé školní osnovy

24. dubna 2017 - 12:43 od Redakce2

Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích. číst dále »

Francouzská Front National a šoa

21. dubna 2017 - 12:31 od Redakce2

Marine Le Pen v interview pro RTL a Le Figaro řekla, že si myslí, že Francie není zodpovědná za deportaci Židů během 2.světové války.To samozřejmě neodpovídá historické pravdě. Marine Le Pen se odvolala na výroky dřívějších prezidentů de Gaulla a Mitterranda, že vinu za deportaci Židů nese vláda ve Vichy, která nebyla legální a tedy nereprezentovala Francii. To jsou ovšem jen slovní hříčky. číst dále »

Prezident Masaryk patřil k velkým zastáncům sionismu

14. dubna 2017 - 13:08 od Redakce

Prezident Masaryk se v Hilsnerově aféře rozhodně postavil proti pověře o židovské rituální vraždě. Méně je už známo, že patřil k velkým zastáncům sionismu. Osvědčil to i svou návštěvou britské mandátní Palestiny před 90 lety.

„Mně je sionismus a národní židovství velmi sympatické,“ uvedl prezident Masaryk v rozhovoru počátkem roku 1919. „Co se týká Židů v našem státě, jsou zde vedle sionistů takzvaní asimilanti. Jde tu o dva programy. Jednak, řekne-li kdo, že je Němec, mám to akceptovat, prohlásí-li, že je Žid, mám to rovněž akceptovat. To vyplývá již z práva na sebeurčení, kterého musí se použíti také na Židy.“   číst dále »

Před 525 lety byli Židé vypovězeni ze Španělska

2. dubna 2017 - 08:58 od Redakce2

Španělský král Ferdinand II. Aragonský a královna Isabela Kastilská podepsali dekret o vypovězení Židů ze Španělska před 525 lety, 31. března 1492. Pět set let  poté se král Juan Carlos omluvil v roce 1992 za tuto „historickou nespravedlnost“, jak ji nazval. Odhaduje se, že katoličtí králové Fernando Aragonský a Isabela Kastilská vyhnali
ze země na sto tisíc Židů a ostatní byly přinuceni konvertovat ke křesťanství.
číst dále »

Emilie Schindlerová: Židy Oskar zachránil, mne opustil!

7. března 2017 - 13:40 od Redakce2

Přestože se Emilie Schindlerová (†93) takřka stejnou měrou jako její manžel podílela na záchraně 1 200 Židů před holocaustem, žila vedle Oskara Schindlera (†66) téměř bez povšimnutí. Nebýt filmu Schindlerův seznam (1993), kdo ví, zda by někdy opustila jeho stín, přestože byla statečnou a odvážnou ženou, jež byla připravena se zcela obětovat pro záchranu lidských životů. Jednala podle židovské tradice: Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět. číst dále »

Summit Netanjahu – Trump splnil izraelská očekávání

21. února 2017 - 13:59 od Redakce

První schůzka premiéra Benjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal. Za to se může těšit na neochvějnou americkou podporu, kterou Trump ve středu potvrdil a ještě dodal, že bude Izrael důsledně hájit i na mezinárodní scéně, zejména na půdě OSN, která je proti němu zaujatá. číst dále »

Tradice pokladniček na brněnském hřbitově

1. února 2017 - 11:51 od Redakce2

Až do poloviny 19. století nesměli Židé v Brně bydlet. Vrátit se mohli po dlouhých čtyřech stoletích od svého vyhnání v roce 1454. Jedním z prvních počinů, ještě před ustanovením samotné židovské obce, bylo podle starobylé tradice založení Svatého bratrstva (Chevra kadiša). Navštěvovali nemocné, zabezpečovali pohřební službu a pomocný personál, později do své péče převzali juliánovský židovský hřbitov (1852). Dokonce podporovali chudé Židy projíždějící městem, např. o svátcích Pesach jim rozdávali macesy. číst dále »

Rukopis statutu moravských židovských obcí z 18. století

10. ledna 2017 - 09:02 od Redakce2

Nejcennějším letošním přírůstkem do sbírek Židovského muzea je rukopis statutu moravských židovských obcí, pocházející z poloviny 18. století. Obsahuje nařízení, které schvalovala a postupně přidávala zemská rada židovských obcí během 23 synoda konaných mezi léty 1650 a 1748. Těchto nařízení hebr. takanot bylo původně 311 –tuto numerickou hodnotu vyjadřují hebrejská písmena šin, jod a alef, odtud tradiční název Šaj takanot. číst dále »