Úvod » Zprávy » Aktuality

Aktuality

Pokládání  kamenů zmizelých v Brně dne 28. května

27. dubna 2017 - 11:55 od Redakce

Tradičně i letos už osmým rokem budeme pokládat kameny zmizelých. V současné době je v Brně položeno již 120 kamenů a dalších 76 je na jižní Moravě. V neděli 28. května bude na 16 místech v Brně uloženo dalších 29 kamenů do chodníku; každé z míst bude samostatným pietním aktem. Pokládání proběhne od 11:00 do 16:00 hodin. číst dále »

V Londýně zveřejní nepřístupné dokumenty OSN o holokaustu. Budou se přepisovat dějiny

20. dubna 2017 - 12:15 od Redakce

Sedmdesát let byly nepřístupné veřejnosti, ale už brzy v nich půjde bádat přes internet. Řeč je o archivech OSN s dokumenty mapujícími holocaust. Soubor odtajněných dokumentů má v tomto týdnu zveřejnit londýnská knihovna Wiener. A jak píše list Guardian, historici předpokládají, že se budou přepisovat dějiny. číst dále »

Ivančická pocta Hugo Weisgallovi

20. dubna 2017 - 12:14 od Redakce

Ve středu 6. dubna 2017 byla v Ivančicích odhalena pamětní deska významnému ivančickému rodáku Hugo Weisgallovi. V Ivančicích žil jen do osmi let, než se s ním rodiče přestěhovali do Spojených států. Tam vystudoval a postupně zanechal výraznou stopu především jako hudební skladatel, autor nesčetných oper, dirigent, tenorista, hudební pedagog a publicista. číst dále »

V brněnských tramvajích zazní hebrejský zpěv

19. dubna 2017 - 15:34 od Redakce

Událost, jakou Brno nepamatuje od začátku druhé světové války, zažijí v květnu Brňané díky letošnímu ročníku festivalu Meeting Brno. Ve městě se totiž sejde víc než stovka potomků židovských rodin Tugendhatů, Löw-Beerů a Stiassni. „Naposled se členové rodin v Brně mohli setkat před okupací,“ uvedla programová ředitelka festivalu Kateřina TučkováPotomci významných židovských rodin, které z Brna uprchly před nacisty, přijedou z celého světa většinou na vlastní náklady. číst dále »

Kulturou proti antisemitismu

14. dubna 2017 - 10:53 od Redakce

Setkání, které pořádá ICEJ, se uskuteční v Praze, na Staroměstském náměstí, v neděli 23. 4. 2017 od 14.00.

číst dále »

JOM- HA- ŠOA Čtení jmen obětí holocaustu

5. dubna 2017 - 13:37 od Redakce2

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky Jom-ha-šoa ve hagyura je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů, na židovské hrdiny bojující proti nacistům, ale i další oběti nacistického pronásledování.
Letos se v mnoha městech a obcích České republiky koná již 12. ročník připomínkové akce. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Jádrem akce je maratón čtení jmen žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému původu perzekvování a zavražděni během druhé světové války.

Akce v Brně se koná 24.dubna 2017 od 14 do 17 hodin  na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a starosty MČ Brno-střed Martina Landy.

Všichni, kteří se chtějí připojit obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji, které přečte do mikrofonu.

Promítání izraelských filmů

5. dubna 2017 - 08:57 od Redakce2

V pátek 14. dubna, 2017 v 17 hodin v Projekčním sále FAMU, Smetanovo nábřeží 2, Praha 1 (1. Patro) se nabízí jedinečná příležitost shlédnout kolekci oceněných (i neoceněných), ale každopádně pozoruhodných hraných, dokumentárních i animovaných filmů z jedné z nejzajímavějších a zároveň nejmladších izraelských filmových fakult z jihu Izraele – Sapir College, School of Audio and Visual Arts. číst dále »

Předpremiéra filmu Za svobodné Brno

5. dubna 2017 - 04:53 od Redakce2

Snímek vznikl v tvůrčí producentské skupině Patrika Diviše v brněnském studiu České televize. Film Pavla Jiráska představuje osudové momenty konce druhé světové války v moravské metropoli.  číst dále »

Pesach – historický příběh o svobodě

2. dubna 2017 - 09:03 od Redakce2

Svátek Pesach je jedním z nejstarších svátků, jeho popis známe již z Tóry a jeho kořeny sahají až do temných věků dávných kočovných pastevců a prvních rolníků. Tóra popisuje slavení tohoto svátku nejprve v předvečer útěku z egyptského otroctví a posléze na poušti, když Izraelité oslavovali své osvobození. K oslavě patřily dva prvky, oba pocházejí z dědictví praotců: pojídání nekvašeného chleba a pojídání pečeného beránka. První hostina je odkazem rolníků, kteří zjara zakládali nový kvásek a slavnostně okusili ještě nezkvašený chléb, druhá hostina je slavností dávných chovatelů ovcí a koz, kteří slavili Nový rok obětí zvířete z prvního vrhu. Izrael pak tyto pradávné zvyklosti přetavil v osmidenní historický příběh o svobodě. Letos slavíme začátek osmidenního svátku Pesachu 11. dubna. 2017. číst dále »