Úvod » Izraelská kultura v ČR

Izraelská kultura v ČR

Únor 2017

31. ledna 2017

 

Photo © NOS Audiovisuais

 

Facebook
Facebook
Website
Web

 

 

 

 

 

Těžiště kulturního dění se tento měsíc částečně přesouvá do moravské metropole. Vedle koncertu legendární divy Noa, zde v galerii Klubovna Rona Stern odstartuje půlroční výstavní blok izraelských umělců. V rámci festivalu Mene Tekl bude promítnut film “Blues by the Beach” následovaný besedou s režisérem Joshuou Faudemem a producentem Jackem  Baxterem.

Rona Stern – Synthetic Garden
1. února – 2. března 2017, Galerie klubovna, Brno

První ze tří vytvořených instalací Rony Stern, představuje nástěnnou síť, na které se fyzicky zachytilo dvojité slunce. Pod ním se krčí náznak vegetace – stejně nepřirozená jako slunce, které nehřeje. Modrá síť, dva žluté kruhy a zelené tyče. Jde vlastně o zobrazení krajiny, která se zjeví, když poodstoupíme a lehce přivřeme oči.  Obrátíme-li pozornost do druhé části galerie uvidíme pojízdnou zenovou zahradu. Už samotné slovo “pojízdná” zní v kontextu kamenné zahrady trochu nepatřičně. Ale u koleček to nekončí. Kámen není kamenem, tak jak je u Rony Stern zvykem. Jedná se spíše o náhražku či model zenové zahrady z tapetového papíru s potiskem. Stává se tak příslibem instantního zážitku – kdekoli připravena k okamžitému použití. Celá instalace je doplněna o vodopád, který stéká po celé hlavní stěně galerie. Pro dokonalé propojení instalací v prostoru v jeden celek je instalace doplněna o zvukovou složku. Autorka u nás v minulosti již několikrákt prezentovala svou tvorbu v prostorách Meetfactory, například v rámci výstavy Objektonomie. Její projekt Synthetic Garden odstauje šestiměsíční blok sólo výstav izraelských autorů v galerii Klubovna.

Více info o autorce zde.
Více info o galerii zde.

NOA

6. února 2017, 20:00,  Janáčkovo divadlo, Brno

Moravskou metropoli poctí vzácná návštěva hudební divy Achinoam Nini, vystupující pod uměleckým jménem NOA. Tato významná izraelská zpěvačka reprezentovala v roce 2009 Izrael na soutěži EUROVIZE a vystupovala s mnohými hudebními legendami, jako například Stevie Wonder, Andrea Bocelli, Pat Metheny, Quincy Jones, Sting. V České republice bude Noa samostatně koncertovat poprvé. Její hlas zazní v Janáčkově divadle.

Ukázka zde.
Více info zde.
Více informací o koncertu zde.

Judah Passow

6. února 2017, 18:00,  Skotští Židé. Identita, příslušnost a budoucnost,  Auditorium OVK Maiselova 15,

Izraelský rodák a významný fotograf Judah Passow žijící v Londýně vytvořil portrét Židů žijících na sever od anglických hranic. Při svém objevování současné skotské židovské komunity se dostal nejen do velkých měst, jakými jsou Glasgow a Edinburgh, ale překvapivě i na místa jako Shetlandské ostrovy nebo ostrov Skye. Jeho fotografická esej představuje skotské Židy pevně zakořeněné v jejich židovské identitě, zároveň však také jako skotské patrioty.

Více info zde a zde.

Hebrejsko-český, česko-hebrejský praktický slovník

13. února, 2017,  Nakladatelství Lingea

Samoukové a studenti, ale i všichni ti, kteří se s moderní hebrejštinou setkávají ocení první slovník moderní hebrejštiny, který u nás vyjde. Původní autorské dílo zachycuje současnou psanou i mluvenou podobu starobylého jazyka, jenž byl v posledních sto padesáti letech znovu oživen a upraven. Nad rámec běžně užívaných slov obsahuje i řadu odborných termínů.

Více info zde.

Na konci světa doleva
20. února 2017, 20:00, KC Kaštan, Praha

Šedesátá léta, éra masivní imigrace do státu Izrael. Mladičká Sarah přijela se svou rodinou z Indie a její otec prožije stejné zoufalství jako desetitisíce jiných přistěhovalců: místo slibovaných “neomezených možností” jsou posláni do maličké osady, zbudované uprostřed pouště. Proces adaptace je pro všechny těžký, zvláště když ho mnohonásobně komplikují jazykové bariéry a především mezilidské vztahy. Pro Sarah, která si vše zapisuje do deníku, je to škola života stejně jako pro svéráznou a temperamentní Nicol, Francouzku z Maroka, jež v Indce získá nejlepší kamarádku, zároveň však musí bolestně vystřízlivět z nejednoho ze svých romantických dívčích snů. Jemná vypravěčská nadsázka spolu s citlivou kresbou charakterů vytvářejí plastický obraz jednotlivců i celé barvité komunity
Promítání izraelského – francouzského filmu Aviho Neshera Na konci světa doleva bude mít možnost poznat pražské publikum v rámci projekce v KC Kaštan.

Více info zde.

Ve Valašském Meziříčí můžete navštívit edukativní výstavu popisující kulturu a pohnutou historii židovských komunit, které po více než 2000 let existovaly na celém Blízkém východě, v severní Africe, v Babylonii, v Levantu, na Arabském poloostrově, v Jemenu a v oblasti Perského zálivu a sledovat jejich osud, který postupně dospěl k masového zániku. Z původních odhadovaných 1,000,000  židovských rezidentů v oblasti severní Afriky, Blízkého východu a Golfského regionu na přelomu století zůstává v Arabských zemí v současné době méně než 4 500 osob.

Konference Izrael 1947-1967:Creating the Country

20. – 23. února, 2017, Masarykova univerzita, Brno

Mezinárodní konference, která proběhne pod záštitou významného nadačního fondu Theodor Herzl Chair na Masarykově univerzitě, se bude zaobírat třemi světově významnými tématy: Izrael a střední Evropa, Sny a vize Izraele a izraelská společnost mezi válkami. Na programu je hned na úvod hlavní projev od generála Giora Romma.  Konference poté bude pokračovat projevy řečníků z izraelských, českých a polských univerzit jako například Motti Zalkin, Kobi Cohe-Hattab, Marcela Zoufalá, Ewa Wegrzynová a další. Konference bude zakončena u kulatého stolu s Tomášem Pojarem (bývalým velvyslancem v Izraeli) a dalšími hostujícími řečníky.
Místo konání: Budova K2, místnost 300 (druhé patro), Komenského náměstí 2, Brno.

Více informací zde a zde.

Give Me 10 Minutes

23. – 24. února a 27. – 28. února, 2017, 14:00 – 15:00, Studio Alta, Praha

V rámci networkingové platformy „Give me 10 Minutes“, která je součástí divadelního festivalu Malá inventura (Nová sít), vystoupí i několik izraelských profesionálů zastupující významné divadelní instituce, kteří budou hovořit o aktuální situaci současné divadelní scény v Izraeli. Pozvání přijali zástupci divadel HABIMA, Cameri a Incubator, festivalů „Israel festival“ a „International Fringe festival Beer Sheva“.

Podrobný program naleznete zde.

Blues by the Beach – Joshua Faudem

28. února, 2017, 18:00, Kino Ponrepo – Konvikt, Praha

Součástí festivalu festivalu Mene Tekel, v rámci „Večera pro Izrael“ bude promítnut dokumentární film „Blues by the Beach“. Po projekci bude následovat diskuze s režisérem filmu Jeshuou Faudemem, producentem filmu Jackem Baxterem a Romanem Lesným, vydavatelem grafického románu „Mike´s place“, který vznikl na základě filmového dokumentu.
V dubnu roku 2003 je několik filmařů svedeno osudem do Izraele. Začnou točit dokument o Mike’s Place, známém telavivském bluesovém baru s živou hudbou. Mají za cíl ukázat, že Izrael není jen o zdánlivě nekonečném teroru. Chtějí natáčet lidi, kteří se dobře baví v baru. Jejich nápadu je ale učiněno zadost v momentě, kdy Mike’s Place potká tvrdá realita a námět filmu se zcela změní.

Více info o filmu zde.
Více o grafickém románu zde.
Více o festivalu zde.

Leden 2017

21. prosince 2016

 

 

 

 

 

Facebook
Facebook
Website
Web

 

 

 

 

Začíná nám nový rok a my doufáme, že bude vrchovatě plný izraelského umění a kultury. Leden nám pomůže přivítat nová kniha Amose Oze “Jidáš” a také “Jeruzalém” autorů Yotama Ottolenghiho a Samiho Tamimiho. Jedinečnou příležitost shlédnout českou premiéru izraelsko – bulharského filmu „Bulharská rapsodie” budou mít diváci v kině Pilotů. V Ostravě pokračuje taneční inscenace „Dva světy” propojující tvorbu Ohada Naharina, Jiřího Kyliána a Itzika Galiliho. Její část „B/olero” od Ohada Naharina bude k vidění i na Nové scéně Národního divadla v Praze.

 

DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT

Jiří Kylan, Ohad Naharin a Itzik Galili

15. ledna 2017, 15:00,  Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
17. ledna 2017, 18:30,  Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

Inscenace Dva světy, jeden svět spojuje tři světově uznávané umělce – Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho, kteří ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem se vztahují k věčně inspirativního vztahu lidského spojení–nespojení mezi mužem a ženou.

Energií a testosteronem sršící choreografie SUB od izraelského choreografa Itzika Galiliho je dravý tanec složený z vizuálních prchavých obrazů, vytvořených trénovanými svaly napůl nahých těl sedmi tanečníků.
„Tato choreografie pro sedm mužů maximálně využívá rytmické skladby Weather One od Michaela Gordona. Tématem je vše nepopsatelné, co „máme na jazyku”, a přesto to nelze vyjádřit slovy. Pocit na vlastní kůži, ve svalech a šlachách, v míze. Nenalézáme slova; ten pocit je téměř neuchopitelný, a přesto existuje. Jakoby v mlze se objevují stále nové obrazy, zdá se, že je možné je popsat, ale pouze novým, dosud neexistujícím slovem. A pak – vše mizí“.

Itzik Galili, choreograf
Falling Angels v choreografii českého choreografa Jiřího Kyliána je ženským protipólem choreografie SUB a vůdčí emocí je zde vzrušující a přímý let osmi tanečnic. Kyliánova choreografie je fascinována Reichovým minimalismem, který dovedl metodu fázování až na samou hranici lidských technických možností. Hudba Steva Reicha vytváří půdu, ze které může choreografie růst zcela nezávisle a zdůraznit tanec jako takový.

B/olero v choreografii Ohada Naharina je ukázkou hravého ženského duetu. Tak jako Kylián ve Falling Angels cítí potřebu dát přednost tanci, Ohad Naharin využívá ve své choreografii nekonečné zvukové možnosti syntetizátoru v interpretaci Isaa Tomity v transpozici Ravelovy skladby.

Více informací o představení zde.
Více informací o choreografii zde a zde.

 

B/olero – Ohad Naharin

18. a 19. ledna 2017, 20.00  Nová scéna Národního divadla, Praha

V rámci 10. narozenin souboru 420people bude k vidění „B/olero” od Ohada Naharina. Součástí programu, který bude obsahovat nejvýznamnější momenty dosavadní tvorby 420people, jako je například představení „Double you” Jiřího Kyliána v podání Václava Kuneše nebo Dekkadancers, Laterna magika či Cirk LaPutyka, bude i ukázka vystoupení „Reen” a „Wind-up”, na kterém spolupracoval izraelský choreograf a muzikant Amos Ben Tall.

Více informací zde.
Ukázka B/olero zde.

 

LFNT

19. ledna 2017, Café V Lese, Praha

V lednu do Prahy zavítá indie-rocková a freak-foková kapela LFNT, kterou založil bývalý basista Asafa Avidana, Ran Nir. Od svého založení v roce 2012 vydala kapela dvě alba a třetí se právě připravuje.

Ukázka zde.
Více info zde.

 

Bulharská rapsodie
26. ledna 2017, 20:30, kino Pilotů, Praha

Česká premiéra filmu Bulharská rapsodie izraelsko-bulharské koprodukce, který byl v roce 2015 nominován na cenu filmového Oscara, se uskuteční za přítomnosti režiséra filmu Ivana Nitcheva v kině Pilotů. Tato první izralesko-bulharská koprodukce vypráví příběh milostného trojúhelníku dospívající mládeže v nelehkém období druhé světové války. V hlavním rolích zazářili izraelští herci Moni Moshonov a Alex Ansky.

Více info zde.
Trailer zde.

 

Amos Oz – Jidáš

Nakladatelství Paseka, překlad Lenka Bukovská a Mariana Fisher

Nový román světoznámého izraelského prozaika, jeden z nejpůsobivějších textů autorovy kariéry, je příběhem o lásce, věrnosti a zradě a současně dramatickým obrazem neklidné podoby izraelského státu koncem padesátých let. Poté, co je neutěšenou rodinnou situací donucen přerušit studium, dělá izraelský student Šmuel za byt a stravu společnost chromému panu Waldovi, s nímž vede debaty o křesťanství a judaismu, ale také o problematických okolnostech vzniku Izraele. V domě bydlí rovněž starcova půvabná snacha Atalja, dcera někdejšího oponenta zakladatelů státu ocejchovaného nálepkou zrádce. Šmuela, který mezitím pokračuje na své doktorské práci o Ježíšovi, stále více přitahuje tragický příběh Ataljina otce i žena sama, přestože tuší, že citové vzplanutí k ní pro něj bude mít osudné následky…

 

Yotam Ottolenghi, Sami Tamimi – Jerusalem, nakladatelství Slovart

Po  úspěšném vydání knihy “Hojnost” vydalo nakladatelství Slovart další knihu Yotama Ottolenghiho. Na své nové knize Jeruzalém spolupracoval Ottolenghi také se Samim Tamimim. Oba autoři této knihy vyrůstali v 70. až 80. letech minulého století v Jeruzalémě, aniž by se znali. Yotam žil v židovské čtvrti na západě tohoto starobylého města, Sami v jeho arabské čtvrti na východě. Setkali se v Londýně roku 1999 a stali se z nich obchodní partneři ve firmě Ottolenghi, která mimo jiné provozuje restaurace a lahůdkářství. Jejich zážitky z dětství jim po čase posloužily jako inspirace při psaní této knihy. Tradiční recepty upravili tak, aby vyhovovaly životnímu stylu a chutím současných kuchařů a strávníků. Kniha je napsána jako pocta městu, kde se setkává mnoho kultur a také mnoho kuchyní z různých částí světa. Obsahuje 120 receptů na přípravu zajímavých pokrmů ze zeleniny, luštěnin i masa, ale i dezertů, vybraných autory na základě jejich preferencí chutí a zvyků při vaření a také vzpomínek na to, jak se vařilo v jejich širších rodinách. Nesnažili se podrobně dokumentovat židovskou ani arabskou kuchyni v uvedeném městě, šlo jim spíše o zachycení vlastních zkušeností a jejich využití v současném stylu vaření.

 

Israel Finkelstein – Zapomenuté království. Archeologie a dějiny severní Izraele, nakladatelsví Vyšehrad

Ačkoliv bylo severní izraelské království po většinu svého trvání mnohem mocnější a rozvinutější než sousední království judské, nedostává se mu v hebrejské Bibli ani v moderním bádání zdaleka takové pozornosti jako Judsku. Nová kniha izraelského historika a archeologa Israele Finkelsteina jako první přináší souhrnný popis dějin a archeologie severního Izraele od mladší doby bronzové (asi 1350 př. n. l.) až po jeho pád v roce 720 př. n. l. a dobu následující. Zaměřuje se především na počáteční fáze dějin severního království. Výklad využívá poznatků jak z nejnovějších archeologických výzkumů, tak starověkých textů Předního východu i textů biblických. Třicet let strávených prací na lokalitách souvisejících se severním královstvím umožňuje autorovi nabídnout nový pohled na starověký Izrael. Kniha je již  třetím  autorovým dílem vydaném v češtině.

Prosinec 2016

29. listopadu 2016

Photo © NOS Audiovisuais

Facebook
Facebook
Website
Web

 

 

Listopad přichystal dvě nové knihy. Vedle překladu bestseleru Budiž voda, Izraelské řešení pro svět ohrožovaný kriticky vzrůstajícím nedostatkem vody, se český čtenář může začíst do románu z prostředí izraelských tajných služeb Limassol Yišaie Sarida. Do Prahy zavítá legendární folkrockový písničkář Asaph Avidan, jazzový basista Omer Avital, pianista Gadi Stern známý především z  tria Shalosh a v neposlední řadě i trio Tartan a Echo & Tito. Národní Moravskoslezké divadlo uvede premiéru „Dva světy, jeden svět“, spolující tvorbu tří významých choreografů – Ohada Naharina, Itzika Galiliho a Jiřího  Kyliána. Na  Masarykově universitě v Brně proběhnou Izraelské dny v rámci  kterých bude uveden film „Poznámka pod čarou“.

 

A.B. Jehoshua – Milenec, derniéra

5. prosince 2016, 20:00, Meetfactory, Praha

Milovníci divadla mají poslední příležitost navštívit u nás první divadelní uvedení izraelského bestselleru Milenec. Děj Jehoshuova románu se odehrává v Haifě v roce 1974, těsně po skončení Jom-kipurské války. Hlavní hrdina Adam hledá milence své ženy, který byl odvelen do války, ale nevrátil se a nikdo o něm nemá zprávy. Pátrání po něm se stává zároveň hledáním vlastní identity, svého místa na světě i cesty ze samoty. Příběh neobyčejné lásky, která se vymyká všem pravidlům a normám, která je nelaskavá a nepohodlná podobně jako izraelský poválečný stav společnosti, avšak pro kterou přesto postavám stojí za to žít.Inscenace je divadelním debutem úspěšného filmového režiséra Radima Špačka.

Více informací naleznete zde.
Ukázku si můžete prohlédnout zde.

Seth Siegel

6. prosince 2016, 14:00, Přednáška, Česká zemědělská univerzita, Praha
7. prosince 2016, 18:00, autogramiáda Neoluxor, Praha

Do Prahy zavítá autor bestselleru BUDIŽ VODA Seth Siegel a uvede zde svou knihu představující metody, postupy a vynálezy, díky nimž se Izrael stal absolutní špičkou v oblasti vodohospodářství a ve vývoji potřebných technologií. Přestože šedesát procent izraelského území tvoří poušť, tato země nejenže dokázala vyřešit vlastní probémy s vodou, ale dodává i vodu sousedním zemím. Vedle  autogramiády se český posluchač může nechat zasvětit do izraelského vodohospodářského zázraku přímo od autora knihy na jeho přednášce, která proběhne na  České zemědělské univerzitě.

Více informací o knize naleznete zde.

designSUPERMARKET

8. – 11. prosince 2016, Kafkův dům, Praha

10. prosince 2016, 18:45, Přednáška  Izraelský  šperk – Sharon  Keren,  Nod, Praha

V rámci letošního designSUPERMARKETU proběhne v Kafkově domě výstava osmi izraelských šperkařů (Adi Sharon, Aya Uzan, Gal Barsheshet, Lia  Elnatan, Noa Fabstein, Shiran Shahua, Vika Mayzel, Yarden Aizic) absolventů telavivské univerzity Shenkar pod vedením umělce Sharona Kerena.
Zveme vás tedy také na přednášku profesora Sharona Kerena, významného izraelského sochaře a performera, člena známé umělecké skupiny Zik Group, činné od poloviny 80. let. Přiblíží, jak se pod jeho vedením formovala Katedra designu šperku na univerzitě Shenkar v Tel Avivu.

info o akci design SUPERMARKET zde
info o Sharonovi Kerenovi zde a jeho přednášce zde.
více info  o  vystavujících umělcích:
Vika Mayzel
Noa Fabstein
The Morning After
They Dream
For Those Who Pray

Erec Acheret: Země dobrodružství, Saar Rat – Čtyřkolkou po  Izraeli
13. 12. 2016, 19:00, Langhans – Centrum člověka v tísni,  Praha

Druhá přednáška z cyklu Erec Acheret pražského Ulpanu představí Izrael z pohledu čtyřkolky v extrémním terénu. Přednášející Saar Rat, který se svými přáteli projezdil Izrael offroad zprostředkuje své zážitky a vykreslí Izrael z trochu jiné stránky, než tuto zemi možná znáte. Přednáška se bude zabývat praktickými aspekty cestování na čtyřkolkách a srovnáním tohoto sportu v České republice a v Izraeli. Saar Rat se narodil v Izraeli a nyní žije v Čechách. Je podnikatel a držitel titulu šampión ATV Trail Cup.

Více info zde

Saleem Ashkar
12. prosince 2016, 19:30, Beethoven Residency, Anežský klášter

Po říjnové premiéře přednese Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar další Beethovenovy klavírní sonáty. Ashkar se dílu Ludwiga van Beethovena systematicky věnuje několik let. „Moje láska k Beethovenově tvorbě přerostla v osobní záležitost,“ říká Ashkar, který sklízí za jeho interpretaci ocenění na mezinárodních scénách. Pro koncertní cyklus, Ashkar osobně vybral 17 klavírních sonát Ludwiga van Beethovena. V prosincovém přednesu zazní Sonáta č. 5 c moll, op. 10, Sonáta č. 16 G dur, op. 31, Sonáta č. 11 B dur, op. 22, Sonáta č. 15 D dur, op. 28. Koncertní cyklus bude dále pokračovat 6. února a 3. dubna 2017.

Více informací naleznete zde a zde.
Ukázku si můžete poslechnout zde.

Krajiná – premiéra
20. prosince 2016, 20:00, divadlo Ponec, Praha

Světová premiéra tanečně-pohybového projektu Krajiná proběhne v pražském divadle PONEC a poté se v lednu příštího roku přesune do Izraele. Představení vzniká ve spolupráci izraelské choreografky a tanečnice Einat Ganz s českou tanečnicí Terezou Hradilkovou a performerkou Klárou Alexovou.Tři ženy se vydávají na cestu napříč různými krajinami. Rozhlížejí se do dálek, zaostřují kontury zaoblené krajiny a nahlížejí do území nikoho. Po cestě vyzývají další ženy, aby se k nim připojily a i ony prozkoumaly podstatu své vlastní vnitřní krajiny.

Video ukázky z tvorby:
Tereza Hradilková (CZ) & Einat Ganz (IL): Proměnná
Více info zde.

Info k autorce Einat Ganz (IL) zde.
Více info zde.

Na  závěr  roku  přinášíme ochutnávku současné  izraelské  tvorby. Série více než  40  videoklipů  autorky Schachaf  Dekel  zachycuje portréty  současných  izraelských umělců. Doufáme,  že český   divák  bude  mít již  brzy možnost  na vlastní  oči poznat  tvorbu některých z  nich.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLgKpBvqHPaWoMsPpXSsNdAGgR7Kqxt8TL

Israeli poet and new media artist Eran Hadas

Listopad 2016

1. listopadu 2016

20838870-f85d-4bff-a909-07581c6e052d
Facebook
Facebook
Website
Web


Listopad přichystal dvě nové knihy. Vedle překladu bestseleru Budiž voda, Izraelské řešení pro svět ohrožovaný kriticky vzrůstajícím nedostatkem vody, se český čtenář může začíst do románu z prostředí izraelských tajných služeb Limassol Yišaie Sarida. Do Prahy zavítá legendární folkrockový písničkář Asaph Avidan, jazzový basista Omer Avital, pianista Gadi Stern známý především z  tria Shalosh a v neposlední řadě i trio Tartan a Echo & Tito. Národní Moravskoslezké divadlo uvede premiéru „Dva světy, jeden svět”, spolující tvorbu tří významých choreografů – Ohada Naharina, Itzika Galiliho a Jiřího  Kyliána. Na  Masarykově universitě v Brně proběhnou Izraelské dny v rámci  kterých bude uveden film “Poznámka pod čarou”.

 

Adam Ben Ezra
4. listopadu 2016, 19:30, Zámek Holešov, nám. F. X. Richtra 190, Holešov

„Pokud nevíte, jak prsty vytvořit dobrý zvuk, ani ten nejdražší nástroj nebo efektní vybavení vám nepomohou,“ upozorňuje čtyřiatřicetiletý multiinstrumentalista Adam Ben Ezra,  který vystoupí v rámci Festivalu židovské kultury v Holešově.  Základ jeho tvorby tvoří jazz. Přibírá do něho ale i rock, blues, indické a latinské vlivy a poslední dobou si troufnul také na flamenco, což je pro kontrabasistu dost těžká disciplína. Když ale Ben Ezra zapojí do hry také nohy a nástroj použije jako perkuse, udá skladbě málem tu samou rytmickou energii jako flamenkový kytarista s tleskajícím tanečníkem dohromady. „Nechci se držet žádného konkrétního žánru. Je to fúze všech stylů. Myslím, že to definuje většinu nové hudby. Lpění na žánrech je minulost,“ tvrdí Ben Ezra, schopný zahrát také na klavír, flétnu, klarinet nebo loutnu oud a hlásící se k odkazu Bacha, Chicka Corey, Renauda Garcia-Fonseho a Jacko Pastoriuse.

Více informací o umělci naleznete zde.
Ukázku tvorby umělce si můžete poslechnout zde.
Odkaz na MUSICA Holešov naleznete zde.

 

Barash
5. listopadu 2016, 20:30, Kino Lucerna – velký sál, Praha
12. listopadu 2016, 20:30, Kino Scala, Brno

Debutující izraelská režisérka Michal Vinik zasazuje portrét rebelujícího mládí do současnosti své rodné země, plné rozporuplných kontrastů a vypráví romantický příběh o prožitku první lásky, jež má vždy hořkosladskou příchuť. Činí tak přitom s upřímností a bezprostředností, která mu dodává na půvabu a autenticitě. Po projekci bude diskutovat režisérka Michal Vinik a tvůrkyně hudby k filmu Daphna Keenan.

Ukázku filmu Barash můžete zhlédnout zde.
Více o festivalu Mezipatra naleznete zde.
Tatran
5. listopadu 2016, 20:00, Anděl, Plzeň
7. listopadu 2016, 20:00, Česká Třebová, Modrý Trpaslík
9. listopadu 2016, 20:00, Praha, Cross Club

Eklektické instrumentální  trio (Tamuz  Dekel, Offir Benjaminov a Dan  Mayo) ovlivněné  širokou   škálou   žánrů od moderního  jazzu, klasické  hudby přes rockový, elektronický a pankový styl, vystoupí  vedle  pražského  Cross  clubu  také v České  Třebové, Plzni a Ostravě.
Více informací naleznete zde.
Ukázku si můžete poslechnout zde.
Poznámka pod čarou – Joseph Cedar
7. listopadu 2016, 18:00,
univerzitní kino Scala, Moravská nám. 3, Brno
V rámci Izraelských dnů  na  Masarykově  univerzitě  v Brně  bude uveden film  Josepha  Cedara Poznámka  pod  čarou. Hrdinové tragikomedie Eliezer a Uriel Shkolnikovi, jsou excentričtí profesoři, kteří obětovali své životy studiu Talmudu.  Otec Elezier je zneuznaný tvrdohlavý purista, zatímco jeho syn Uriel je nadějnou hvězdou v oboru, bažící po ocenění a neustálé pozornosti. Jednoho dne se ale mince otočí. Když Elezer zjistí, že má získat prestižní Izraelskou cenu, jeho marnivost a beznadějný chtíč po uznání vyjdou na povrch. Uriel je nucen volit mezi vlastním kariérním postupem nebo postupem svého otce. Bude sabotovat otcovu slávu?

Trailer filmu můžete zhlédnout zde.
Více o filmu naleznete zde.
Detailní program k akci Izraelské dny naleznete zde.

Omer Avital Quintet
7. listopadu 2016, 19:30,  Divadlo u Hasičů, Římská 45, Praha

Jazzový basista, skladatel i kapelník, který hraje i na oud je považován za průkopníka v kombinaci jazzu s nespočetnými prvky world music. Jeho muzika funkově táhne, jazzově swinguje, ale zároveň se stále vznáší na létajícím koberečku z orientálních pohádek. Přitom bez problému obletí úskalí kýče. Poslední album Abutbul Music, které vyšlo v březnu 2016 v Paříži u Harmonia Mundi se bezesporu přiřadí Avitalovým mistrovským kusům a české obecenstvo se má na co těšit.

Ukázku si můžete poslechnout zde.
Více informací o umělci naleznete zde.

Munich ’72 and Beyond – Stephen Crisman
9. listopadu 2016, 19:00, Maiselova synagoga, Praha

Dokument Munich 72 and Beyond popisuje mnichovský masakr na olympijských hrách v roce 1972. Příběh mnichovského památníku, kdy teroristé zajali a následně zavraždili jedenáct izraelských sportovců znovu nahlíží do mnichovské historie a připomíná tuto velkou tragédii.

Více informací naleznete zde.
Trailer filmu můžete zhlédnout zde.

Echo a Tito
10. listopadu 2016, 20:00, Praha, Cross Club
11. listopadu 2016, 20:00, Plzeň, Anděl
12. listopadu 2016, 20:00, České Budějovice, Velbloud

Dvojice hudebních producentů tvořící bláznivý mix etnických beatů s elektronickými basovými podtexty, trochou dubstepu a hip hopu. ECHO je zpěvačka a rapperka a TITO by se v tomto případě dal nazvat hudebním “vývojářem”. Síla holčičího hlasu a hluboké dunící pozadí formují obrovskou dávku energie valící se ze stage přímo do publika.

Ukázku můžete zhlédnout zde.
Více o kapele naleznete zde.

DVA SVĚTY / JEDEN SVĚT
Premiéra: 17. listopadu 2016, 18:30, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
Inscenace Dvasvěty,  jeden  svět spojuje tři světově uznávané  umělce – Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho, kteří ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem  se vztahují k věčně inspirativního vztahu lidského spojení–nespojení mezi mužem a ženou.
Energií a testosteronem sršící choreografie SUB od izraelského choreografa Itzika Galiliho je dravý tanec složený z vizuálních prchavých obrazů, vytvořených trénovanými svaly napůl nahých těl sedmi tanečníků.
„Tato choreografie pro sedm mužů maximálně využívá rytmické skladby Weather One od Michaela Gordona. Tématem je vše nepopsatelné, co ‚máme na jazyku’, a přesto to nelze vyjádřit slovy. Pocit na vlastní kůži, ve svalech a šlachách, v míze. Nenalézáme slova; ten pocit je téměř neuchopitelný, a přesto existuje. Jakoby v mlze se objevují stále nové obrazy, zdá se, že je možné je popsat, ale pouze novým, dosud neexistujícím slovem. A pak – vše mizí“. (Itzik Galili, choreograf)
Falling Angels v choreografii českého choreografa Jiřího Kyliána je ženským protipólem choreografieSUB a vůdčí emocí je zde vzrušující a přímý let osmi tanečnic. Kyliánova choreografie je fascinována Reichovým minimalismem, který dovedl metodu fázování až na samou hranici lidských technických možností. Hudba Steva Reicha vytváří půdu, ze které může choreografie růst zcela nezávisle a zdůraznit tanec jako takový.
B/olero v choreografii Ohada Naharina je ukázkou hravého ženského duetu. Tak jako Kylián ve Falling Angels cítí potřebu dát přednost tanci, Ohad Naharin využívá ve své choreografii nekonečné zvukové možnosti syntetizátoru v interpretaci Isaa Tomity v transpozici Ravelovy skladby.Více informací o představení naleznete zde.
Více informací o choreografovi Itzik Galili naleznete zde.
Více informací o choreografovi Ohad Naharin naleznete zde.

Asaf Avidan
18. listopadu 2016, 20:30, Meetfactory, Praha

Asaf Avidan se vrací na pražská koncertní podia. Jen sám, s kytarou předává publiku niterné okamžiky čirých emocí skrze svůj nezaměnitelný hlas. Přes mezinárodní úspěch autor hitu  „Reckoning Song / One Day“), nezapomíná co je především – jednoduchý písničkář. Můžete se o tom přesvědčit v rámci Asafova nového turné „Into the Labyrinth“ v prostorách pražské Meetfactory.

Ukázku si můžete poslecnout zde.
Více informací o umělci naleznete zde.
Informace o koncertě naleznete zde.

Ensemble Moscheles a Izraelský hudební institut
Koncerty z tvorby židovských autoru v Diaspore a  moderním Izraeli
27. listopadu 2016, 16:00, Orchestrální koncert, Komorní koncert A. Schonberga, aula JAMU, Brno
28. listopadu 2016, 18:30, sál ZUŠ V. Kaprálové, Palackého 70, Brno
Koncertní díla soudobých izraelských skladatelů ve spolupráci s českým Ensemble  Mosheles a dirigentem Barakem Talem přijedou  do  Brna  osobně  představit Yuval Avni,  Ayal  Adler a  Uri Brenner.  Vedle JAMU  budou  mít  brněští  posluchači možnost navštívit  koncert  věnovaný  dílům  židovských skladatelů žijících v diaspoře a moderním  Izraeli.
Gadi Stern
30. listopadu 2016, 19:30, Nuselská Radnice, Táborská 30, Praha 4
Mladý izraelský pianista, je vedle svého působení v triu Shalosh  i zdatným sólistou.   Čeští posluchači  se   o tom  budou  moci přesvědčit na Mezinárodním  festivalu  jazzového piana v Praze.V České republice v rámci jiných projektů již Gadi   Štern vystupoval. Navíc po Čechách cestoval po skončení středoškolských studií. Dokonce v tomto období složil i jednu skladbu s názvem “Mariánská“.
Seth M. Siegel – Budiž voda, nakladatelství Aligier

Nakladatelství ALIGIER stojící za bestsellerem Start- Up Nation a Zlatou stuhou oceněným komixem Mike´s Place, připravilo vydání knihy Setha S. Siegela BUDIŽ VODA. Na základě pečlivého průzkumu a stovek rozhovorů vznikla kniha představující metody, postupy a vynálezy, díky nimž se Izrael stal aboslutní špičkou v oblasti vodohospodářství a ve vývoji potřebných technologií. Přestože šedesát procent izraelského území tvoří poušť, tato země nejenže dokázala vyřešit vlastní probémy s vodou, ale dodává i vodu sousedním zemím. Napomáhá tak navazovat diplomatické vztahy a mírovému soužití.

Více informací o knize naleznete zde.

Yishai Sarid – Limmasol, nakladatelství Práh

Thriller z prostředí izraelských tajných služeb Yishaie  Sarida – Limmasol, který vychází v předkladu  Lenky  Bukovské  u  nakladatelství Práh, získal řadu ocenění, nejvýznamnější je zřejmě  francouzská Le Grand Prix de Littérature Policière. Hlavní hrdina, vyšetřovatel izraelské tajné policie, se denně setkává s hrozbou terorismu – jeho povinností je bránit a předcházet útokům. Práce ho zcela pohlcuje, ale zákonitě i mění, neboť vyšetřovací metody jsou někdy velmi drsné. Na začátku příběhu dostává nový, mimořádný úkol, o jehož hlavním cíli není zpočátku přesně informován. Při této práci se náhle stírají jasné hranice mezi vyšetřovatelem a vyšetřovaným, přítelem a nepřítelem, kdy nebezpečí nepředstavují jen arabští sebevražední teroristé, ale možná i židovská intelektuálka a její přítel, nemocný arabský básník. Hrdina přestává vnímat svět černobíle a dostává se tak do neřešitelného morálního dilematu.