Úvod » Izraelská kultura v ČR

Izraelská kultura v ČR

Březen 2017

28. února 2017

Letošnímu březnu dominují jazzové tóny, hvězdný Idan Raichel a festival Jeden Svět, který představí hned čtyři dokumentární filmy v čele s nejnovějším snímkem bratří Heymannů. V Mladé Boleslavi se začíná hrát divadelní hra podle předlohy Ephraima Kishona.

Židovští uprchlíci z arabských zemí a Íránu
5. března – 20. března, sál Žerotínského zámku, Valašské Meziříčí
Ve Valašském Meziříčí můžete navštívit vzdělávací výstavu popisující kulturu a pohnutou historii židovských komunit, které po více než 2000 let existovaly na celém Blízkém východě, v severní Africe, v Babylonii, v Levantu, na Arabském poloostrově, v Jemenu a v oblasti Perského zálivu a  sledovat jejich osud, který postupně dospěl k masového zániku. Z původních odhadovaných 1,000,000  židovských  rezidentů v oblasti  severní  Afriky,  Blízkého  východu a  Perského zálivu na přelomu století  zůstává v Arabských zemí v současné době méně než  4 500 osob.
Jeden svět
6. – 15. března, Praha

V rámci dokumentárního festivalu Jeden svět budou letos představeny 4 filmy izraelského původu.

Z dílny režisérským bratrů Heymannových k nám dorazí dokument o HIV pozitivním Izraelci, který se po 18 letech života v Londýně vrací zpět k rodině, která nepřijala jeho sexuální orientaci „Who’s Gonna Love Me Now“.

Více info zde a zde.

Druhým snímkem je dokument „My Friend, Yaniv“ o těžce postiženém kamarádovi režisérky Maayan Schwartzové, který touží po osamostatnění od rodičů a přes obtížnou situaci si zachovává okouzlující smysl pro humor.

Více info zde.

Třetí snímek „Forever Pure“ Mayi Zinshtein je z prostředí fotbalového klubu Beitar Jerusalem, který má dlouhou tradici, obrovskou základnu oddaných fanoušků a vliv na politiku. Říká se, že kdo nepromluví k dvacetitisícovému davu na stadionu Teddy, nemá šanci stát se primátorem. Z tohoto důvodu klub koupil izraelsko-ruský podnikatel Arkadij Gajdamak. Volby do zastupitelstva prohrál, ale povedlo se mu otevřít pandořinu skříňku, když pro Beitar zakoupil dva hráče: čečenské muslimy. Režisérka pronikla do uzavřeného světa profesionálního fotbalu a zachytila boj ultrapravicové fanouškovské organizace La Familia se „zrádci“ klubu, který se pyšnil, že jako jediný v Izraeli nikdy neměl muslimské hráče. Strhující a mnohovrstevnaté drama o tom, jak rasismus může rozložit společnost zevnitř.

Více info zde.

Poslední uvedený dokument režiséra Tzachiho Schiffa “Down the Deep, Dark Web” zachycuje zákoutí internetu, která běžný uživatel nezná. Řeší se otázky soukromí a sledování aktivity, vyjadřuje se kyberpolicie i hackeři. Průvodcem je mladý izraelský novinář, který dostal za úkol napsat článek o deep webu.

Vice info zde a zde.
Více info o festivalu, včetně podrobného programu zde.

Hilla Toony Navok
8.3. – 30.3., galerie Klubovna, Brno
Druhým vystavujícím umělcem v rámci izraelského bloku v galerii Klubovna je Hilla Toony Navok.
Její práce se soustředí na dešifrování abstraktních a formálních zdrojů nebo estetických kódů každodenní reality. Vizuálně Navok “tančí na paletě barev” – toto dadaistické přirovnání perfektně vykresluje její obsesi puristickým laděním barev, které vždy důsledně ukládá do protikladů. Navok ve svých dílech užívá levných a obyčejných materiálů jako jsou molitany, laminátové polepy, dráty, šanony, plastové objekty všech možných druhů a to vždy s jediným cílem – dosáhnout dokonale vyladěné kompozice, která je na jednu stranu velmi křehká a na druhou stranu masivní, neohrabaná a monumentální.
Více info o autorce zde.
Více info o galerii zde.
Ephraim Kishon – Byl to skřivan
10. března, 19.00, Městské divadlo, Mladá Boleslav
Židovský dramatik a humorista Ephraim Kishon si vypůjčil titulní postavy nejslavnější Shakespearovy tragédie a nechal je přežít svou vlastní smrt v hrobce a žít běžným životem. Jsou Romeo a Julie po třiceti letech ve společném manželství pořád ještě romantičtí hrdinové, anebo bylo lepší tenkrát umřít a stát se tak symbolem tragické, však nenaplněné lásky? Tuto otázku si přijde položit i samotný William. Komedie je především hereckou příležitostí pro herce hrající nejen Romea a Julii, ale i všechny zásadní postavy jejich minulého i současného života.
Více info zde.
Více info o autorovi zde
Idan Raichel
15. března, 19:30, Divadlo u hasičů, Praha
Jedna z největších ikon izraelské hudební scény vystoupí se sólovým programem v  prostorách Divadla U Hasičů. Idan, který posledních 12 let působil jako kapelník “Idan Raichel Projektu“, se rozhodl udělat odvážný nový krok a začal se naplno věnovat sólovým koncertům (klavír a zpěv). Na jeho nejnovějších koncertech uslyšíme písně celé jeho kariéry, včetně skladeb z posledního alba ” At The Edge Of The Beginning“.
Více info zde a zde.
Ukázka zde.
Uriel Hermann
18. března, 19:00,  Jazzinec festival, Trutnov
Osmadvacetiletý klavírista a zpěvák předvede melodické skladby s patrnými vlivy Blízkého východu, balancujícími na pomezí jazzu a rocku. Bývalý student klasické hudby, jehož přirozený sklon k improvizaci postupně dovedl k jazzu a spontánní otevřenosti, zastává názor, že vše je o řeči a komunikaci. Hudba pak představuje umění času, který se koná tady a teď. Podobné postoje zaujímají Hermannovi spoluhráči: kontrabasista a hráč na arabskou loutnu, Avri Borochov a saxofonista Uriel Weinberger s bubeníkem Haimem Peskoffem.
Ukázka zde.
Vice info zde.
Více info o festivalu zde.
Hadar Noiberg Trio
21. března, 20:30,Stop Time, Praha
Flétnistka, skladatelka a aranžérka, ovládá žánry kubánské, jazzové a world music. Hadar začala s kariérou v útlém věku jako klasická interpretka, hrála a jezdila na turné s Young Philharmonic Orchestra a studovala na Akademii múzických umění v Tel Avivu u flétnisty Yossi Arnheima (prvního flétnisty Izraelské filharmonie). Později se dostala na City College v New Yorku, kde obdržela bakalářský titul v oborech flétna a skladba, jejím učitelem byl význačný skladatel David Del Tredici. Hadar dostala v roce 2007 význačné ocenění za její skladatelské umění od nadace ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers).
Na pražském koncertě ji bude doprovázet  Daniel Dor na bicí a Tal Mashiach na kontrabas.Více info zde.
Více info o akci zde.
Ukázka zde.
Oz Noy
25. března, 19:00, Trutnov

Součástí  19. ročníku mezinárodního festivalu JAZZINEC  bude vystoupení izraelského  rodáka  z New  Yorku  Oze  Noye. Funk-blues-jazzového kytaristu  doprovodí  baskytarista Jimmy Haslip spolu s bubeníkem Keithem Carlockem.

Více info zde.
Ukázka a zde.

Shai Maestro Trio
27. března, 19:30,  Studio Novoměstská  radnice, Praha

Izraelský  klavírista pravidelně vystupuje s nejlepšími jazzmany v mnoha jazzových klubech a koncertních sálech, úspěch má i s klasickými recitály. Koncertuje po celém světě jako sólový klavírista. Od roku 2006 do roku 2010 doprovázel na cestách renomovaného kontrabasistu Avishaie Cohena. Měl možnost vystoupit se světově uznávanými hudebníky, mezi nimiž byli mimo jiných také Jimmy Green, Jorge Rossy, Myron Walden, Ari Hoenig, Gilad Hekselman, Jonathan Blake, Harish Rhagavan, Mark Guiliana, Edward Perez, Anthony Hart a Diego Urcola. V triu ho doprovodí jeho stálí spoluhráči Jorge Roeder na kontrabas a Ziv Ravitz na bicí a v Praze to bude jejich páté vystoupení.

Více info zde.
Více info o akci zde.
Ukázka zde.

Kurzy hebrejštiny
Pod Terebkou 15, Praha 4

Od března nabízí Ulpan nově otevřené kurzy hebrejštiny pro začátečníky. Školní rok je v případě kurzů 1x týdně rozdělen do dvou semestrů, v případě kurzů 2x týdně do tří trimestrů, které na sebe plynule navazují. Kurzovné se bude nově hradit před začátkem jednotlivých semestrů či trimestrů.

Rozpis konání kurzů naleznete zde.
Více informací zde.