Úvod » Izraelská kultura v ČR

Izraelská kultura v ČR

Květen 2017

28. dubna 2017
Anifilm
2.–7. května, Třeboň
Na začátku května proběhne v jihočeské Třeboni festival animovaných filmů Anifilm. Současná izraelská animovaná tvorba bude zastoupena hned ve dvou kategoriích. V mezinárodní soutěži studentských filmů představí režisér Ido Behar svůj snímek Flying Putzi, který na příběhu mentálně retardovaného Putziho a krocana Pepiho ukazuje krutost, s jakou se společnost vypořádává se vším abnormálním. Animátor Tal Zagreba pak uvede v rámci mezinárodní soutěže videoklipů klip k písničce Legal Eyes, která je společným počinem izraelských skupin Hadag Nahash a Infected Mushroom.

Více informací o festivalu Anifilm naleznete zde.
Klip Legal Eyes ke shlédnutí zde.
Tal Zagreba a ukázky jeho tvorby zde. (en)

Yoram Loewenstein – The Other Side
4. května, 13:00, Divadelní sál, Ostrov
V rámci divadelního festivalu Ostrovské Soukání zaměřujícího se na nejmladší divadelníky, vystoupí s hrou The Other Side také izraelská herecká škola The Yoram Loewestein Performing Arts Studio. Napínavý příběh pojednává o dvojici dívek Sapir a Raz, které se rozhodnou řešit své problémy odvážnou cestou zrcadlem do neznáma. The Other Side je o cestě objevů a sebepřijetí v životě za zrdcadlem, stejně jako o jednání s temnou bytostí v každém z nás.

Více informací o festivalu naleznete zde.

Avishai Cohen Quartet 
9. května, 21:00, Jazz Dock Praha
Do Prahy zavítá významný izraelský trumpetista Avishai Cohen. Svůj věhlasný um předství v pražském Jazz Docku a spolu s ním zahrají Yonathan Avishai (klavír), Yoni Zelnik (kontrabas) a Nasheet Waits (bicí).

Avishai Cohen se narodil  v Tel Avivu v Izraeli a jako dospívající hudebník hrával s Young Israeli Philharmonic Orchestra pod vedením Zubina Mehty nebo Kurta Masura.  V roce 1997 odešel do USA na Berkley College of Music. Poté, co uspěl v prestižní soutěži Thelonious Monk Jazz Trumpet Competition, se Avishai etabloval na newyorské scéně a začal hrát s nejlepšími mladými hráči, jako jsou Jason Lindner, Omer Avital, John Sullivan,  Jeff Ballard, Joel Frahm, Yonatan Avishai, Lionel Loueke, Mark Turner a také v legendárním Mingus Big Bandu. Jeho hudební vývoj utvářely z počátku hlavně jazzové legendy jako Miles Davis, John Coltrane, Sonny Rollins, Thelonious Monk nebo Clifford Brown, ale později také avantgarda a free jazz. V newyorském “tavícím kotli” na něj působilo samozřejmě mnoho dalších kultur z celého světa. Velký vliv na jeho hudební myšlení měla stará izraelská hudba (Avishai považuje Izrael za křižovatku mezi východem a západem), zejména melodika východoevropské hudby či sefardských písní.

Více informací o akci zde.
Více informací o umělci zde.
Ukázka tvorby zde.

Mr. Gaga
11. května, 20:00, Světozor, Praha (Film)
12. května, 1318:00, FAMU, Praha
Osm let natáčel izraelský režisér Tomer Heymann život a tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů Ohada Naharina. Heymannův dokument Mr. Gaga, jménem odkazuící k unikátní Naharinově taneční  technice, bude uveden v české premiéře za přítomnosti jeho autora v rámci Festivalu tanečních filmů v pražském Světozoru. Tomer Heynemann také povede i workshop na FAMU.

Tomer Heymann také povede workshop na FAMU.

Trailer k filmu Mr. Gaga ke shlédnutí zde.
Více infromací o festivalu naleznete zde.
Tomer Heymann, Ohad Naharin a Natalie Portman o dokumentu Mr. Gaga. (en)

Noc literatury
10. května,  Michelská synagoga, U  michelského  mlýna  124/27, Praha
Prostřednictvím série veřejných čtení nám ve středu 10. května již po jedenácté přiblíží Noc literatury současnou nejen evropskou literaturu. Znamé herecké osobnosti přednesou ukázky z nových překladů menších i větších literatur v tradičně zajímavých prostorech – tentokrát v pražských Nuslích. Izraelskou tvorbu bude letos reprezentovat jeden z nejvýznamnějších současných izraelských spisovatelů Amos Oz se svým román Jidáš, který bude předčítat Martin Myšička z Dejvického  divadla v prostorách Michelské synagogy. Vyjma Prahy probíhá  festival  Noc literatury v dalších více jak padesáti českých městech.

Více informací o Noci literatury naleznete zde.

Svět knihy
11.–14. května, Výstaviště Praha Holešovice, Praha
V květnu se bude již tradičně konat mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Přijďte se podívat na stánek s izraelskou literaturou, který představí současné literární dění v Izraeli a nabídne široký výběr knižních titulů – ty si budete moci samozřejmě také zakoupit. Letos se navíc můžeme těšit na návštěvu významného izraelského autora Uriho Orleva (nar. 1931), kterému vyšly v českém překladu již dva romány – Ostrov v Ptačí ulici (Práh, 2013) a Běž, chlapče, běž (Práh, 2013). V  současné době se chystá české vydání knihy “Domů ze slunečních stepí“,  která by měla vyjít  letos  na  podzim v překladu Lenky Bukovské u nakladatelství Práh.

Více informací o festivalu Svět knihy naleznete zde.

Kibbutz Contemporary Dance Company
16. května, 18:00, Janáčkovo divadlo, Brno
17. května, 19:00, Janáčkovo divadlo, Brno
V polovině května přijede do Brna v rámci festivalu Divadelní svět Brno 2017 jeden z předních světových tanečních souborů Kibbutz Contemporary Dance Company (KCDC), a představí zde to nejlepší ze současného izraelského tance. Na brněnském festivalu vystoupí KCDC s  dílem Horses in the Sky, které mělo premiéru v loňském roce. Představení je syntézou odvážného, energického a promyšleného choreografického rukopisu uměleckého ředitele souboru Ramiho Beéra a skvěle využitých možností pohybu lidského těla. Horses in The Sky je fascinujícím pohybovým divadlem s působivými světelnými obrazy. Be´er vnímá představení jako jednotný celek složený z různých elementů, proto je zároveň i spoluautorem scénografie, světelného designu a kostýmů.

Více informací o festivalu naleznete zde.
Info o představení Horses in the Sky spolu s ukázkou naleznete zde.

Take Down
21. května, 18:00,  Alfred ve Dvoře, Praha
Na přelomu května a června proběhne v Praze druhý ročník festivalu Prague Nonverbal. I když centrem festivalu bude opět kulturní prostor La Fabrika, mohou se letos diváci těšit i na další holešovické divadla a scény. Jednou z nich bude i Alfred ve dvoře, kde 21. května vystoupí se svou taneční performance izraelsko-japonský pár Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri. Představení Take Down je strhující ukázkou hledání nových možností – temných, morbidních a vášnivých – jak čelit stále více se rozmáhajícímu násilí ve společnosti.

Více informací o festivalu naleznete zde.

Junun & Presenting Princess Shaw
22. května 20:30 Kino 35, Praha (Junun)
25. května 19:30 Kino Pilotů, Praha (Presenting Princess Shaw)
Jako předzvěst červnového Respect festivalu budou promítány dva hudební dokumenty. Film “Junun” režiséra Paula Thomase představí muzikanta Shye Ben Tzura, kterého budeme mít možnost  spatřit naživo o měsíc později. Druhý film “Presenting Princess Shaw ” režiséra Ida Haara vypráví příběh zpěvačky a youtuberky Samathy, kterou náhodně objeví a poté i proslaví Kutiman akka Ophir Kutiel.  Tento známý  izraelský hudebník žijící v kibucu mimo Tel Aviv, skrze mixování videí z YouTube z celého světa vytváří nové hudební kompozice.

Více info o filmu Junun  zde.
Více info o filmu Presenting Princess Shaw zde.

Zlín Film Festival
26. května – 3. června, Zlín
Minulý rok obdržel hlavní cenu na zlínském filmovém festivalu izraelský snímek Abulele. I letos se můžeme těšit na filmy izraelské provenience, a to rovnou na čtyři. V kategorii soutěžních studentských filmů představí režisérka Ella Kohn svůj krátký snímek Who Sank Your Ships popisující příběh mladičké armádní fotografky Yuli, která se zamiluje do tajemného izraelsko-ukrajinského vojáka Michaela. Druhým soutěžním filmem bude 8minutový snímek The Unknown  Soldier režiséra Efima Graboye. Efim se pomocí intimní zpovědi stařičkého sovětského hrdiny druhé světové války snaží odhalit vlastního člověka pod tlusou vrstvou medailí a naučenými vzorci chování hrdiny. Mimo soutěž bude promítnut v sekci Panorama film Yuvala Adlera s názvem Baba Yoon o generačním střetu Izáka, který vede krůtí  farmu, a jeho synem, který nechce pokračovat v rodinné tradici a dává přednost spravování rozpadlých aut. V sekci Noční horizonty bude uveden snímek Land of the Little People režiséra Yaniva Bermana. V Izraeli probíhá další konflikt a skupinka dětí, o které se v krizové situaci nemá kdo starat, nachází ve svém „bunkru“ dva dezertéry, kteří zde hledají úkryt. Rozjíží se tak nový, paralelní konflikt o území, který je neméně krvavý a drastický než konflikt „opravdový“.

Sobota 27. 5., 18:00, Golden Apple Cinema 5 – Unknown Soldier
Úterý 30. 5., 20:30, Golden Apple Cinema 5 – Who Sank Yout Ships

Více informací o festivalu naleznete zde.
Více info o filmu Baba Yoon naleznete zde. (en)
Více info o filmu Land of the Little People zde. (en)

Kama Kamila
27. května, 19:30, Ravelin č. XVIII, Terezín
Kama Kamila se narodila v azerbájdžánském Baku židovské matce a muslimskému otci do rodiny s velkou muzikantskou tradicí. Po svém příchodu do Izraele studovala Kamila herectví, kterému se nadále věnuje společně s hudbou. Ve své tvorbě propojuje temperamentní a charismatická zpěvačka prvky izraelské a azerbajdžánské kultury. Kama Kamila vystoupí na konci května v Terezíně na prvním ročníku netradiční sportovně kulturní události Terezínská cihla, která proběhne na pevnostním prvku Ravelin č. XVIII (ul. Pražská).

Více informací o zpěvačce naleznete zde. (en)
Ukázka její tvorby je zde.
Více o Terezínské cihle zde.

Tiny Fingers
29. května, 20:00, Modrý trpaslík, Česká Třebová
30. května, 20:00, Cross Club, Praha
Na konci května se do Prahy vrátí izraelští psychedeličtí post-rockeři Tiny Fingers. V holešovickém Cross Clubu předvedou svou uhrančivou a překvapující syntézu hutných kytar, sedmdesátkového old-schoolu a rozličných krabiček, efektů a syntetizátorů. V roce 2015 vydali Tiny Fingers své zatím poslední album The Fall, které si můžete spolu s jejich předchozími alby poslechnout na stránkách Tiny Fingers na Bandcampu.

Stránky Tiny Fingers na Bandcampu zde.

Uri Shafir – Somewhere in The Now
31. května, 20:00, divadlo Ponec, Praha2. června, 19:30, DIOD, Jihlava

 

 

V rámci letošního ročníku festivalu TANEC PRAHA  zavítá do České Republiky izraelský tanečník a herec Uri Shafir, který má za sebou mimojiné několikaletou spolupráci s Batsheva Ensemble. Uri představí v divadle PONEC svou taneční performance “Somewhere In The Now”. Na scéně se pohybují tři muži a osm televizních obrazovek, a dohromady vytvářejí zcela nový prostor, krajinu, která nám umožňuje nahlížet do sebe i vně a ptát se – co se děje právě teď, právě v tuto chvíli? Z čeho se skládá „tady a teď“?

Profil Uriho Shafira na stránkách projektu Gaga zde. (en)
Více info o festivalu zde

 

 

Duben 2017

28. března 2017

 

David Adika
5. dubna – 4. května, galerie Klubovna, Brno

Klasická izraelská domácnost je hlavním inspirativním zdrojem fotografií Davida Adiky, který bude představen v brněnské galeriii Klubovna v rámci výstavního bloku izraelských umělců. Mikrokosmos domácnosti poskytuje základní vizuální i kulturní komponenty pro fotografovaní zátiší z rostlin, jídla, objektů v domácnosti i portrétů jejich obyvatel. Adikovi fotografie smazávají hranice mezi abstrakcí, jazykem konceptuálního umění i vizuální precizností a spojují je v jeden neoddělitelný celek. Skrze tento “vizuální průzkum” odhalujeme intimní, přesto v jistém směru univerzální biografie osob žijících v etnickém tavícím kotli Izraele.

Více informací o autorovi naleznete zde.
Informace o galerii zde.

Shtuby
5. dubna, 19:00, Papírna, Plzeň
7. dubna, 20:00, Dock, Ostrava
8. dubna, 20:00, Klubovna, Praha

Avantgardní projekt s vlivy funku, jazzu a groovu namixovaný  elektronickou hudbou vytváří hypnotickou show. Shtuby spojuje mnoho hudebních nástrojů, jako jsou klarinet, theremin, bicí nástroje, flétna, basa a další. Vše doplňuje barvitými bizarními texty a podtrhuje svým originálním kostýmem v zářivě  červené  barvě. Shtuby tvoří přímo na místě v reálném čase.  Každá  jeho  show se tak  stává novým  unikátním  zážitkem.

Ukázku tvorby umělce si můžete poslechnout zde.
Více informací o umělci naleznete zde. (en)

Otte Wallish (1906–1977): Zapomenutý izraelský grafik
6.–29. dubna, České centrum Praha, Praha

Výstava se koná při příležitosti 111. výročí narození předního izraelského grafika Otte Wallishe (1906–1977), který pocházel ze Znojma a studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění. Na začátku 30. let si otevřel vlastní grafické studio v Praze a intenzivně spolupracoval s Židovským národním fondem. Navrhoval především reklamní letáky, filmové plakáty a graficky upravoval knihy. V roce 1934 se přestěhoval do mandátní Palestiny, kde pokračoval ve své tvorbě. V roce 1948 graficky navrhl listinu vyhlašující vznik státu Izrael, dále vytvořil první izraelské známky, mince a podílel se na návrhu znaku izraelské policie. Vedle státních zakázek se rovněž věnoval komerčním projektům – vytvořil několik stovek plakátů, přičemž některé z nich patří k ikonám grafického designu v Izraeli. Výstava představí dílo Otte Wallishe v České republice vůbec poprvé.

Doprovodný program:
19. 4. v 17h: Sionistický skauting v meziválečném Československu – Jitka Radkovičová
25. 4. v 17h: Otte, přejeme vše nejlepší! – komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Evou Janáčovou

Více infrormací o umělci naleznete zde.
Informace k výstavě zde.

Dny izraelské kultury ve Slaném
6. – 13. dubna, Slaný

Na počátku dubna přiblíží město Slaný v rámci Dnů izraelské kultury nejen současnou kulturu Státu Izrael, ale nabídne také zajímavé koncerty, filmová promítání či přednášky týkající se historie Svaté země. Slavnostní zahájení proběhne 6. dubna v chodbě Knihovny V. Štěcha, kde již od konce března bude možné zhlédnout výstavu „Hvězda pod tíhou Hvězdy“. Ze širokého programu Dnů izraelské kultury rozhodně stojí za zmínku ochutnávka izraelské kuchyně pod vedením vynikajícího kuchaře Noama Daroma, komentovaná degustace izraelských vín či koncert klezmerové kapely Trombenik. Neméně zajímavé pak budou cestovatelské přednášky, vzpomínky Čechoslováků žijících v Izraeli nebo koncert souboru Atlantis Collegium na téma Starý zákon v barokní hudbě.

Kompletní program Dnů izraelské kultury zde.

Oran Etkin Trio
6. dubna, 20.00, Jazz Dock, Praha 

Jazzman a klarinetista, držitel ceny Grammy Oran Etkin vystoupí v rámci mezinárodního jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz poprvé v Praze. Do své jazzově energické tvorby absorbuje hudební vlivy z Afriky, Dálného východu či Izraele. Vedle své vlastní hudební tvorby se Oran Etkin věnuje také dětem. Vymyslel unikátní výukovou metodu Timbalooloo, prostřednictvím které se snaží v dětech již od nejútlejšího věku rozvíjet vztah a zalíbení k hudbě. Kromě koncertů v Praze a Brně nabídne Oran Etkin také serii Timbalooloo workshopů.

Program turné

3. dubna, 10–11:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
3. dubna, 20:00, Kabinet Múz, Brno: Koncert

4. dubna, 10–11:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
4. dubna, 13–14:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro první stupeň ZŠ (do 10 let)

5. dubna, 10–11:00, Zámek Děčín, Děčín: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
5. dubna, 16:30–17:30, Zámek Děčín, Děčín: Workshop pro rodiče s dětmi (3–10 let)

6. dubna, 10–11:00, Jatka 78, Praha: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
6. dubna, 10–11:00, Jatka 78, Praha: Workshop pro rodiče s dětmi (3 až 10 let)
6. dubna, 20:00, Jazz Dock, Praha: Koncert

7. dubna, 10–11:00, divadlo Venuše, Workshop pro první stupeň ZŠ (děti do 10 let)

Ukázku tvorby Orana Etkina si můžete poslechnout zde.

Oran Etkin o Timbalooloo zde. (En)
Více informací o umělci naleznete zde.
Více informací o pořadateli zde.
Tinshom Trio
24. dubna, 19:30, Divadlo U Hasičů, Praha

Izraelský pianista Nitai Hershkovits, českému publiku dobře známý díky spolupráci s Avishaiem Cohenem, přijíždí do Čech poprvé jako frontman vlastního tria. Přiváží nejen své hudební kolegy, Rejoicera a Eyala Talmudiho, ale také své debutové sólové album I Asked You A Question.

Po boku slavného kontrabasisty Avishaie Cohena strávil Hershkovits čtyři roky, během kterých natočili uznávaná alba Duende (2012), Almah (2013) a From Darkness (2015). Na podzim před dvěma lety oznámil Hershkovits odchod na sólovou dráhu, přestěhoval se do USA a nedlouho před svými osmadvacátými narozeninami si nadělil první samostatnou desku. Na žánrově pestré nahrávce vzniklé mezi New Yorkem a Tel Avivem se Nitai ukazuje také jako zdatný klarinetista, zpěvák, textař a skladatel.

Kolaborace Hershkovitse a Rejoicera začala právě díky debutu, na němž společně kráčeli územím samplů a elektroniky. K dvojici se připojil jedinečný multiinstrumentalista Eyal Talmudi známý z projektů Balkan Beat Box nebo Oy Division. Pohybují se od jazzu, folkloru k progresivní hudbě, aniž by se oprostili od volné improvizace a chytlavých melodií.  V Praze se Eyal Talmudi představil i s duem Malox.

Ukázku tvorby Nitaie Hershkovitse naleznete zde.
Vice informací o umělci zde.