Úvod » Izraelská kultura v ČR

Izraelská kultura v ČR

Duben 2017

28. března 2017

 

David Adika
5. dubna – 4. května, galerie Klubovna, Brno

Klasická izraelská domácnost je hlavním inspirativním zdrojem fotografií Davida Adiky, který bude představen v brněnské galeriii Klubovna v rámci výstavního bloku izraelských umělců. Mikrokosmos domácnosti poskytuje základní vizuální i kulturní komponenty pro fotografovaní zátiší z rostlin, jídla, objektů v domácnosti i portrétů jejich obyvatel. Adikovi fotografie smazávají hranice mezi abstrakcí, jazykem konceptuálního umění i vizuální precizností a spojují je v jeden neoddělitelný celek. Skrze tento “vizuální průzkum” odhalujeme intimní, přesto v jistém směru univerzální biografie osob žijících v etnickém tavícím kotli Izraele.

Více informací o autorovi naleznete zde.
Informace o galerii zde.

Shtuby
5. dubna, 19:00, Papírna, Plzeň
7. dubna, 20:00, Dock, Ostrava
8. dubna, 20:00, Klubovna, Praha

Avantgardní projekt s vlivy funku, jazzu a groovu namixovaný  elektronickou hudbou vytváří hypnotickou show. Shtuby spojuje mnoho hudebních nástrojů, jako jsou klarinet, theremin, bicí nástroje, flétna, basa a další. Vše doplňuje barvitými bizarními texty a podtrhuje svým originálním kostýmem v zářivě  červené  barvě. Shtuby tvoří přímo na místě v reálném čase.  Každá  jeho  show se tak  stává novým  unikátním  zážitkem.

Ukázku tvorby umělce si můžete poslechnout zde.
Více informací o umělci naleznete zde. (en)

Otte Wallish (1906–1977): Zapomenutý izraelský grafik
6.–29. dubna, České centrum Praha, Praha

Výstava se koná při příležitosti 111. výročí narození předního izraelského grafika Otte Wallishe (1906–1977), který pocházel ze Znojma a studoval na vídeňské Akademii výtvarných umění. Na začátku 30. let si otevřel vlastní grafické studio v Praze a intenzivně spolupracoval s Židovským národním fondem. Navrhoval především reklamní letáky, filmové plakáty a graficky upravoval knihy. V roce 1934 se přestěhoval do mandátní Palestiny, kde pokračoval ve své tvorbě. V roce 1948 graficky navrhl listinu vyhlašující vznik státu Izrael, dále vytvořil první izraelské známky, mince a podílel se na návrhu znaku izraelské policie. Vedle státních zakázek se rovněž věnoval komerčním projektům – vytvořil několik stovek plakátů, přičemž některé z nich patří k ikonám grafického designu v Izraeli. Výstava představí dílo Otte Wallishe v České republice vůbec poprvé.

Doprovodný program:
19. 4. v 17h: Sionistický skauting v meziválečném Československu – Jitka Radkovičová
25. 4. v 17h: Otte, přejeme vše nejlepší! – komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Evou Janáčovou

Více infrormací o umělci naleznete zde.
Informace k výstavě zde.

Dny izraelské kultury ve Slaném
6. – 13. dubna, Slaný

Na počátku dubna přiblíží město Slaný v rámci Dnů izraelské kultury nejen současnou kulturu Státu Izrael, ale nabídne také zajímavé koncerty, filmová promítání či přednášky týkající se historie Svaté země. Slavnostní zahájení proběhne 6. dubna v chodbě Knihovny V. Štěcha, kde již od konce března bude možné zhlédnout výstavu „Hvězda pod tíhou Hvězdy“. Ze širokého programu Dnů izraelské kultury rozhodně stojí za zmínku ochutnávka izraelské kuchyně pod vedením vynikajícího kuchaře Noama Daroma, komentovaná degustace izraelských vín či koncert klezmerové kapely Trombenik. Neméně zajímavé pak budou cestovatelské přednášky, vzpomínky Čechoslováků žijících v Izraeli nebo koncert souboru Atlantis Collegium na téma Starý zákon v barokní hudbě.

Kompletní program Dnů izraelské kultury zde.

Oran Etkin Trio
6. dubna, 20.00, Jazz Dock, Praha 

Jazzman a klarinetista, držitel ceny Grammy Oran Etkin vystoupí v rámci mezinárodního jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz poprvé v Praze. Do své jazzově energické tvorby absorbuje hudební vlivy z Afriky, Dálného východu či Izraele. Vedle své vlastní hudební tvorby se Oran Etkin věnuje také dětem. Vymyslel unikátní výukovou metodu Timbalooloo, prostřednictvím které se snaží v dětech již od nejútlejšího věku rozvíjet vztah a zalíbení k hudbě. Kromě koncertů v Praze a Brně nabídne Oran Etkin také serii Timbalooloo workshopů.

Program turné

3. dubna, 10–11:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
3. dubna, 20:00, Kabinet Múz, Brno: Koncert

4. dubna, 10–11:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
4. dubna, 13–14:00, Kabinet Múz, Brno: Workshop pro první stupeň ZŠ (do 10 let)

5. dubna, 10–11:00, Zámek Děčín, Děčín: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
5. dubna, 16:30–17:30, Zámek Děčín, Děčín: Workshop pro rodiče s dětmi (3–10 let)

6. dubna, 10–11:00, Jatka 78, Praha: Workshop pro školky (děti od 3 do 7 let)
6. dubna, 10–11:00, Jatka 78, Praha: Workshop pro rodiče s dětmi (3 až 10 let)
6. dubna, 20:00, Jazz Dock, Praha: Koncert

7. dubna, 10–11:00, divadlo Venuše, Workshop pro první stupeň ZŠ (děti do 10 let)

Ukázku tvorby Orana Etkina si můžete poslechnout zde.

Oran Etkin o Timbalooloo zde. (En)
Více informací o umělci naleznete zde.
Více informací o pořadateli zde.
Tinshom Trio
24. dubna, 19:30, Divadlo U Hasičů, Praha

Izraelský pianista Nitai Hershkovits, českému publiku dobře známý díky spolupráci s Avishaiem Cohenem, přijíždí do Čech poprvé jako frontman vlastního tria. Přiváží nejen své hudební kolegy, Rejoicera a Eyala Talmudiho, ale také své debutové sólové album I Asked You A Question.

Po boku slavného kontrabasisty Avishaie Cohena strávil Hershkovits čtyři roky, během kterých natočili uznávaná alba Duende (2012), Almah (2013) a From Darkness (2015). Na podzim před dvěma lety oznámil Hershkovits odchod na sólovou dráhu, přestěhoval se do USA a nedlouho před svými osmadvacátými narozeninami si nadělil první samostatnou desku. Na žánrově pestré nahrávce vzniklé mezi New Yorkem a Tel Avivem se Nitai ukazuje také jako zdatný klarinetista, zpěvák, textař a skladatel.

Kolaborace Hershkovitse a Rejoicera začala právě díky debutu, na němž společně kráčeli územím samplů a elektroniky. K dvojici se připojil jedinečný multiinstrumentalista Eyal Talmudi známý z projektů Balkan Beat Box nebo Oy Division. Pohybují se od jazzu, folkloru k progresivní hudbě, aniž by se oprostili od volné improvizace a chytlavých melodií.  V Praze se Eyal Talmudi představil i s duem Malox.

Ukázku tvorby Nitaie Hershkovitse naleznete zde.
Vice informací o umělci zde.